Zakaz handlu w niedziele. Sprawdź, czy 10 czerwca zrobisz zakupy

Polacy nadal mają kłopoty z zapamiętaniem, w które konkretnie niedziele obowiązuję zakaz handlu. W czerwcu zaliczymy dwa weekendy bez możliwości zrobienia zakupów w ostatni dzień tygodnia.

Zakaz handlu w niedziele. Sprawdź, czy 10 czerwca zrobisz zakupy
Źródło zdjęć: © East News | Krystian Dobuszynski/REPORTER

Mimo szerokiej dyskusji na temat zakazu handlu większość społeczeństwa nie zna szczegółów jej obowiązywania - wynika z ankiety zrobionej na zlecenie Polskiej Rady Centrów Handlowych (PRCH). Na pytanie: "W które niedziele w miesiącu według twojej aktualnej wiedzy jest obecnie zakazany handel w Polsce?" prawidłowo (w drugą i trzecią) odpowiedziało jedynie 29 proc. ankietowanych. Aż 20 proc. wskazało jako "niehandlowe" terminy niedziel bez zakazu, czyli pierwszą i ostatnią, podano.

W tym miesiącu dni wolne od zakazu handlu wypadają 3 i 24 czerwca. Niehandlowe niedziele to 10 i 17 czerwca.

Bp Pieronek o zakazie handlu. "Cieszę się"

W lipcu, sierpniu, wrześniu, październiku i listopadzie będziemy mogli udać się do sklepów w pierwsze i ostatnie niedziele tych miesięcy - 1 i 29 lipca, 5 i 26 sierpnia, 2 i 30 września, 7 i 28 października oraz 4 i 25 listopada. W grudniu zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę - 9 grudnia. W pozostałe będzie można zrobić zakupy.

Od 1 stycznia 2019 r. przepisy będą zaostrzone - handel będzie dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Polacy zrobią zatem zakupy tylko w 15 niedziel. Od 1 stycznia 2020 r. ograniczenie handlu będzie jeszcze większe. Zakaz handlu będzie obowiązywał już we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

Zgodnie z ustawą, która obowiązuje od marca tego roku, otwarte mogą być między innymi sklepy na stacjach paliw, kwiaciarnie, piekarnie, cukiernie czy lodziarnie. Zwykłe sklepy mogą być otwarte wtedy, że za ladą stanie właściciel, a nie pracownik. Może też być to członek rodziny właściciela, ale tylko pod warunkiem, że nie pracuje w sklepie w inne dni tygodnia.

Państwowa Inspekcja Pracy sprawdza, czy sprzedawcy stosują się do nowo bowiązującego prawa. Przyjmuje ona zarówno zgłoszenia telefoniczne w sprawie łamania zakazu, jak i przeprowadza kontrole terenowe.

W 2018 r. Polacy będą mogli zrobić zakupy jeszcze w 15 niedziel.

Zakaz handlu w niedzielę spowodował lawinę promocji w supermarketach. Sklepy biją się o klientów, którzy zrobią zakupy przed weekendem. Obniżkami cen kuszą między innymi Biedronka, Lidl i Tesco. Z kolei Żabka ma sposób na ominięcie przepisów.

Za nami trzy miesiące z nowymi regulacjami dotyczącymi handlu. Osiem niehandlowych niedziel pokazało reakcje Polaków i rynku na nowe przepisy, a także obnażyło ich niedoskonałości.

Solidarność, inicjatorka zakazu handlu w niedzielę, nie dopuszcza luk i nieścisłości i chce w ustawie wprowadzić poprawki. Sklepy muszą być zamknięte od godziny 22:00 w sobotę do 5:00 w poniedziałek. Za ladą nie może stanąć kuzyn czy teściowa właściciela. To kolejne propozycje Solidarności w sprawie zakazu handlu w niedzielę.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)