Zakończono budowę i wyposażanie Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej
Zakończyła się budowa i wyposażanie Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej (WSS). To najdłuższa regionalna sieć światłowodowa w kraju, ma blisko 4,6 tys. km.
01.10.2015 16:00
Ukończoną przed rokiem sieć światłowodową obecnie uzupełniono o urządzenia umożliwiające świadczenie usług teletransmisji. Wart ponad 410 mln zł projekt obejmie zasięgiem 3,27 mln mieszkańców regionu oraz ok. 260 instytucji administracji publicznej.
"Prace nad częścią aktywną zakończyliśmy w tym tygodniu, możemy już zaoferować komplet usług hurtowych. Usługi u konkretnych klientów uruchamiać będą operatorzy współpracujący z siecią WSS. Oni będą budowali sieci w poszczególnych miejscowościach i oferowali usługi końcowemu klientowi" - poinformowała w czwartek PAP prezes Wielkopolskiej Sieci Szerokopasmowej S.A. Anna Streżyńska.
"Przed nami, poza rozbudową sieci lokalnej, są zadania związane z popularyzacją e-usług, edukacji cyfrowej, podnoszeniem cyfrowej kompetencji. Pierwszy krok, jaki chcielibyśmy wykonać, polega na przyłączeniu tych wszystkich instytucji życia publicznego, które są na co dzień bardzo istotne dla społeczeństwa: chodzi o szkolnictwo, opiekę zdrowotną, podstawowe urzędy, sołectwa, komendy policji" - dodała.
WSS jest najdłuższą siecią regionalną w Polsce. W jej zasięgu znajdzie się 5,5 tys. miejscowości w regionie. Według przedstawicieli spółki, jest ona też najtaniej budowaną regionalną siecią szerokopasmową w Polsce.
Budowa WSS należała do kluczowych projektów Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013. W 2009 r. samorząd województwa powołał spółkę WSS S.A. Jej zadaniem było zaprojektowanie, wybudowanie i eksploatacja sieci światłowodowej na terenie regionu.
WSS liczy 4 tys. 594 km sieci światłowodowych z 576 węzłami dostępowymi, które znajdują się w każdej z 226 gmin województwa. Sieć dodatkowo jest oparta o 31 węzłów szkieletowych, które zlokalizowane są w każdym mieście powiatowym.
Infrastruktura zapewni dostęp do szerokopasmowego internetu mieszkańcom terenów wiejskich oraz likwiduje wiele tzw. białych plam, czyli miejsc, gdzie nie opłaca się budować podobnych sieci komercyjnym dostawcom.
W miejscach, w których istniała już sieć spełniająca standardy, spółka WSS nie dublowała infrastruktury, ale wykupywała lub dzierżawiła łącza. Projekt wymagał wybudowania prawie 2,4 tys. km kanalizacji telekomunikacyjnej - prace budowlane trwały 383 dni.
Powstanie sieci w 85 proc. zostało dofinansowane ze środków Unii Europejskiej i zrealizowane przy udziale prywatnych firm. Aktualnie woj. wielkopolskie ma 14,3 proc. udziałów w sieci, spółka Inea 85,6, a Asta-Net Asta Group 0,09 proc.