Trwa ładowanie...
dtmjz9x
17-03-2016 09:45

Załogi dwóch spółek węglowych wybierają wiceprezesów ds. pracowniczych

Załogi dwóch śląskich spółek węglowych wybierają w czwartek swoich reprezentantów do zarządów tych firm. W Katowickim Holdingu Węglowym (KHW) o fotel wiceprezesa ds. pracowniczych ubiega się dziewięciu kandydatów, w Jastrzębskiej Spółce Węglowej (JSW) - trzech.

dtmjz9x
dtmjz9x

Jak podały służby prasowe obu firm, wybory rozpoczęły się przed poranną zmianą, a zakończą późnym wieczorem, gdy pracę rozpoczną pracownicy nocnej zmiany. Wyniki mają być znane w piątek. W JSW wiceprezesa wybiera ponad 24-tysięczna załoga, w KHW prawo wyboru ma blisko 14 tys. pracowników.

Możliwość wyboru swojego przedstawiciela do zarządu gwarantuje pracownikom ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, na podstawie której powstały obie firmy. Zgodnie z przepisami, to załoga wybiera wiceprezesa ds. pracowniczych i tylko ona może go, również w głosowaniu, odwołać. Rada nadzorcza i akcjonariusze nie mają wpływu na obsadę tego stanowiska w zarządzie.

W obu spółkach o kolejną kadencję ubiegają się obecni wiceprezesi: w KHW Tadeusz Skotnicki, który odpowiada za sprawy pracownicze w zarządzie tej spółki od trzech lat, w JSW Artur Wojtków, pełniący swoją funkcję od sierpnia 2009 roku. Wojtków otrzymał poparcie w wyborach większości działających w JSW organizacji związkowych.

Pozostali kandydaci, obok obecnych wiceprezesów, to w większości przedstawiciele kadry różnych szczebli poszczególnych kopalń obu spółek. W JSW o wybór ubiegają się także Marek Celmer i Jan Przywara, a w KHW: Łukasz Jarawka, Tomasz Lechosław Knap, Zbigniew Kornaszewski, Paweł Owczarek, Michał Piotr Pałys, Wiesław Piecha, Marek Pieszczek oraz Ryszard Ptak. Na kilka dni przed wyborami swoją kandydaturę wycofała jedyna kobieta w tym gronie, Bożena Ochenkowska.

dtmjz9x

Kandydatów mogły zgłaszać organizacje pracownicze lub bezpośrednio pracownicy. Wymagane były m.in. wyższe wykształcenie i odpowiedni staż pracy, a także poparcie co najmniej 200 (w KHW) lub 500 osób (w JSW). Wyniki głosowania będą ważne niezależnie od frekwencji. W KHW, jeżeli żaden z kandydatów nie uzyska 50 proc. głosów, dwaj z najlepszym wynikiem zmierzą się w drugiej turze wyborów. W JSW decyduje zwykła większość głosów.

W największej górniczej firmie, Kompanii Węglowej, załoga nie ma swojego przedstawiciela w zarządzie. Wynika to z faktu, że Kompania powstała na podstawie innych przepisów niż ustawa o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych - była to część procesu naprawczego pięciu dawnych spółek węglowych, których kopalnie przejęła w 2003 roku Kompania.

W ostatnich miesiącach, podczas jednego ze spotkań z wiceministrem energii, związkowcy z Kompanii pytali o możliwość wyboru członka zarządu ds. pracy przez załogę również w KW. Nie zapadły jednak żadne decyzje w tej sprawie.

dtmjz9x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtmjz9x