Trwa ładowanie...

Zapaść w kredytach mieszkaniowych. Jest najgorzej od 10 lat

W listopadzie 2016 roku udzielono około 13,3 tys. kredytów mieszkaniowych na kwotę blisko 3 mld zł, a w październiku - 15 tys. kredytów na kwotę 3,4 mld zł. Tak małej liczby udzielonych jesienią kredytów mieszkaniowych nie było od dziesięciu lat - podaje Biuro Informacji Kredytowej.

Zapaść w kredytach mieszkaniowych. Jest najgorzej od 10 latŹródło: Eastnews, fot: Wojciech Strozyk/REPORTER
d45b8ow
d45b8ow

Biuro Informacji Kredytowej dodaje, że od marca 2016 r. na rynku kredytów mieszkaniowych dominują spadki.

"W porównaniu z marcem 2015 r. liczba podpisanych umów na kredyty mieszkaniowe była w listopadzie 2016 r. o 28 proc. niższa, a wartość, na którą opiewały, mniejsza o 20 proc. Spadkowy trend wydaje się mieć obecnie charakter trwały - ocenia BIK w komunikacie.

Jak dodaje biuro, na rozmiary spadków wpływ mogło mieć wyczerpywanie środków w programie Mieszkanie dla Młodych. I wyjaśnia, że jeśli naprawdę tak było, to na początku roku możemy się spodziewać pewnego odbicia

Analitycy z BIK zaznaczają jednak, że "zapewne także ze względu na podniesienie wkładu własnego do 20 proc. akcja kredytowa w segmencie mieszkaniowym nie osiągnie w pierwszym kwartale 2017 roku poziomu z roku 2016".

d45b8ow

BIK zwraca zarazem uwagę, że deweloperzy informują o rekordowej sprzedaży nowych mieszkań. "Przy niskim poziomie stóp procentowych i rosnących dochodach realnych ludności, zakup nowych mieszkań powinien być finansowany w rosnącym stopniu kredytem bankowym. Tymczasem rynek kredytowy osiąga historyczne minima" - wskazało BIK.

"Obok wycofywania programu MdM, na niski poziom akcji kredytowej wpływ mają zapewne czynniki regulacyjne: wyższe wymagania odnośnie wkładu własnego, brak w bankach długoterminowych pasywów czy problemy niektórych banków ze zbyt niskimi współczynnikami kapitałowymi. Te czynniki wydają się mieć niestety trwały, strukturalny charakter" - konkluduje Biuro w komunikacie.

d45b8ow
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d45b8ow