Zapaść w kredytach mieszkaniowych. "Można mówić o załamaniu"
W sierpniu Polacy wzięli o niemal 70 proc. kredytów mieszkaniowych mniej niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku - podało w czwartek Biuro Informacji Kredytowej. Jak komentują eksperci, to skutek trwających od roku podwyżek stóp procentowych, które doprowadziły do gigantycznego spadku zdolności kredytowej Polaków.
Jak wylicza BIK, liczba udzielonych w Polsce kredytów mieszkaniowych spadła w sierpniu 2022 roku o 68,8 proc. w porównaniu do sierpnia 2021. Natomiast jeśli chodzi o ich wartość, to ta skurczyła się o 69,3 proc. w ujęciu rocznym.
Dna nie widać
"Sierpień to już kolejny miesiąc w dużym trendzie spadkowym wywołanym wzrostem stóp procentowych, a tym samym bardzo dużym spadkiem zdolności kredytowej. Można wręcz mówić już o pełnym załamaniu rynku kredytów mieszkaniowych. Spadają one w przepaść, a dna nie widać na horyzoncie" - czytamy w komentarzu ekspertów BIK.
Jeśli chodzi o wszystkie minione miesiące tego roku, to do sierpnia wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych spadła o 36,0 proc., a w ujęciu liczbowym spadła o 40,8 proc.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Duży dom dla rodziny w cenie kawalerki w Warszawie. Zbudowali go metodą gospodarczą
Obecna zapaść sprawia, że eksperci muszą zmienić swoje wcześniejsze prognozy, dotyczące rynku kredytów w tym roku. "Na początku roku prognozowałem spadek wartości akcji kredytowej o około 10 proc. Z uwagi na bardzo duży spadek zdolności kredytowej w wyniku wzrostu stóp procentowych oraz zaostrzenia regulacyjnych kryteriów oceny zdolności kredytowej, który wywołał ogromny spadek popytu i zwiększenia ostrożności przy udzielaniu kredytów mieszkaniowych ze strony samych banków obawiam się, że spadek w całym 2022 roku może być głębszy – nawet na poziomie 40 proc." - ocenia główny ekonomista BIK Waldemar Rogowski.
"Jeżeli jednak czwarty kwartał będzie tak samo zły jak trzeci, to spadek ten może być jeszcze głębszy" - dodaje.
Na początku września BIK podawał też, że popyt na kredyty mieszkaniowe w sierpniu spadł o 72,9 proc. rok do roku, a liczba wnioskujących o kredyt mieszkaniowy w sierpniu uległa obniżeniu o 70,9 proc. rok do roku. To najniższy wynik w historii pomiarów, czyli od 14 lat.
Nowych mieszkań będzie mniej
Pogarsza się także sytuacja w budowlance. W sierpniu 2022 roku deweloperzy zaczęli w Polsce budowę 5,2 tysiąca mieszkań, to aż o 63 procent mniej niż w tym samym miesiącu rok temu - wynika z opublikowanej w środę analizy HRE Investments.