Trwa ładowanie...

Zapomnij o papierze, teraz rachunki będą w twoim banku

Zapomnij o papierowych fakturach, zapomnij nawet o robieniu elektronicznego archiwum swoich rachunków. Już niedługo wszystkie płatności będziesz mieć w swojej bankowości internetowej. Grupa TP właśnie podpisała umowę na wdrożenie usługi Invoobill. Krajowa Izba Rozliczeniowa liczy, że teraz jej śladem pójdą inne firmy.

Zapomnij o papierze, teraz rachunki będą w twoim bankuŹródło: Thinkstockphotos
d4lx65w
d4lx65w

Zapomnij o papierowych fakturach, zapomnij nawet o robieniu elektronicznego archiwum swoich rachunków. Już niedługo wszystkie płatności będziesz mieć w swojej bankowości internetowej. Grupa TP właśnie podpisała umowę na wdrożenie usługi invoobill. Krajowa Izba Rozliczeniowa liczy, że teraz jej śladem pójdą inne firmy.

Invoobill to usługa stworzona przez KIR polegająca na dostępie do rachunku za telefon, szkołę czy telewizję w swojej bankowości elektronicznej. Zamiast papierowej faktury dostarczanej przez listonosza czy nawet elektronicznej wysyłanej na maila, rachunek otrzymuje nasz bank. Dzięki temu mamy możliwość obejrzenia i co ważniejsze opłacenia go od razu na naszym koncie internetowym - oczywiście najpierw musimy go zaakceptować.

- Klienci TP i PTK mają dziś możliwość otrzymywania faktur w formie elektronicznej na wskazany adres mailowy, mogą też mieć do nich dostęp poprzez portal tp.pl i orange.pl. Kolejną alternatywą będzie właśnie invoobill. Każdy klient będzie mógł wybrać najbardziej dopasowany do jego potrzeb sposób otrzymywania faktur. Mam nadzieję, że dzięki temu coraz większa grupa naszych klientów zrezygnuje z papierowej faktury i w ten sposób przyczyni się też do ochrony środowiska - wyjaśnia Jakub Kłoczewiak z Grupy TP.

Oprócz ekologicznych aspektów ma to wyraźny wymiar ekonomiczny. Każdy list z rachunkiem to dla firmy dodatkowy koszt.
- Najdroższe z punktu widzenia wierzyciela są faktury papierowe. Ich przesyłanie i drukowanie kosztuje miliony złotych. Naszym zdaniem Grupa TP zdecydowała się na udostępnienie invoobilla, by dać swoim klientom kolejny kanał płatności. Wiadomo, że im ich więcej, tym więcej osób zrezygnują z papierowej faktury - mówi Michał Szymański, wiceprezes Krajowej Izby Rozliczeniowej.

d4lx65w

Dla jego firmy umowa z takim gigantem jak Telekomunikacja Polska to moment przełomowy. Dotychczas z invoobilla korzystać mogli klienci platformy n, odbiorcy energii elektrycznej od PGE w Warszawie i Skarżysku Kamiennej oraz ubezpieczający się w Link4. Przy skali milionów klientów Grupy TP można powiedzieć, że była to dotąd usługa niszowa.
- Pod koniec roku podpisaliśmy też umowę z siecią Play. To jednak porozumienie z Grupą TP będzie naszym zdaniem niczym kula śniegowa. Liczymy, że teraz zgłaszać się będą do nas kolejne firmy, a usługa stanie się standardem płatności za usługi masowe - tłumaczy Michał Szymański.

Tym bardziej że KIR zadbał także o trzecią część tej układanki. Invoobill dostępny jest dla 90 proc. polskich użytkowników bankowości elektronicznej. Oprócz klientów dużych banków z usługi będą mogli skorzystać także ci, którzy konto mają w bankach spółdzielczych.

- To dopiero początek. Proszę sobie wyobrazić, że wszystkie rachunki będziemy mieli w bankowości internetowej: prąd, gaz, media, telefon, telewizję cyfrową. To bardzo wygodne narzędzie. Nie trzeba będzie się zastanawiać, gdzie w domu mam papierową fakturę. Wszystko będzie dostępne i zarchiwizowane w jednym miejscu. I łatwe do opłacenia - dodaje wiceprezes KIR.

Na razie klienci Grupy TP muszą jednak na rachunek w bankowości elektronicznej jeszcze trochę poczekać. Najprawdopodobniej usługa zacznie funkcjonować w czerwcu 2012 roku.

d4lx65w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lx65w