Zapomnijcie o biletach. Polskie miasto pokazuje, jak wkrótce będzie wyglądać jazda komunikacją miejską
Płacisz za tyle przystanków, ile przejedziesz i nie potrzebujesz do tego biletu. MPK-Łódź wspólnie z Mastercard oraz Mennicą Polską rozpoczynają testy innowacyjnego systemu. W części tramwajów zamontowano nowoczesne "kasowniki", z których od soboty będą korzystać pasażerowie.
Karta płatnicza przejmuje rolę biletu, a dodatkowo nie trzeba kupować 20-minutowego biletu, jeśli podróż zajmie tylko 10 minut - w skrócie nowy system testowany w Łodzi ma sprawić, że będzie szybciej, prościej i wygodniej. Pasażerowie pierwszy raz będą mogli z niego skorzystać w sobotę. Za jego wdrożenie - oprócz łódzkiego MPK - odpowiadają także Mastercard oraz Mennica Polska.
Wsiadasz - przykładasz, wysiadasz - przykładasz
Aby system mógł działać, w każdym z tramwajów jeżdżących na linii 10A oraz 10B zainstalowane zostały nowoczesne, wyposażone w wyświetlacz LCD kasowniki. W sumie to 130 urządzeń w 21 pojazdach zatrzymujących się na 33 przystankach. MPK wyjaśnia, że korzystanie z systemu wymaga od pasażera następujących czynności:
- wsiadając do tramwaju, podróżujący powinien zarejestrować swoje wejście w systemie poprzez wybranie na kasowniku rodzaju biletu (normalny lub ulgowy) i zbliżenie do niego swojej karty płatniczej. Transakcja zostaje potwierdzona w ciągu zaledwie 0,5 sekundy;
- wysiadając, pasażer powinien ponownie zbliżyć tę samą kartę płatniczą, a kasownik wyświetli informację o prawidłowo przeprowadzonej operacji, co będzie równoznaczne z zakończeniem przejazdu i rozliczeniem transakcji.
Kierowca nie wpuścił niepełnosprawnego do autobusu
Problemem mogą być korki
I tyle. Nasze wątpliwości wzbudziło jednak korzystanie z systemu w godzinach szczytu komunikacyjnego, kiedy pojazdy często wypchane są po brzegi i już dostanie się do drzwi jest wyzwaniem, a co dopiero korzystanie z kasownika. - Terminale umieszczone są w miejscach znajdujących się tuż przy drzwiach - zakładamy, że wyrejestrowywanie się nie będzie problemem - ale uznajemy, że jest to temat, który zostanie przetestowany przez samych pasażerów. Zobaczymy, jakie będą doświadczenia i będziemy myśleć, co można zrobić w przypadku, kiedy problem rzeczywiście będzie się pojawiał - tłumaczy Wirtualnej Polsce Sebastian Grochala, rzecznik prasowy MPK-Łódź.
Sytuację może ułatwić fakt, że z ponownym przyłożeniem karty nie trzeba czekać do ostatniej chwili. - Po odjechaniu z przystanku, po pewnym czasie system wylogowuje się (jako tramwaj) z jednego przystanku i przelogowuje na kolejny - i ta informacja trafia do terminali, które również zmieniają lokalizację na kolejny przystanek. Wyrejestrować można się zatem wcześniej, przed dojechaniem do przystanku docelowego - precyzuje rzecznik.
Płacisz za przystanki
Jak wyjaśnia MPK-Łódź, system oparty jest na nowej taryfie "Wejście/Wyjście". Umożliwia ona zapłacenie tylko za faktycznie przejechaną liczbę przystanków, ponieważ informację tę odnotowuje system. Opłaty odpowiadają kwotom z taryfy czasowej. Przykładowo, przejechanie 13 przystanków zajmuje około 20-21 minut i kosztuje 2,80 zł, tak jak w przypadku biletu 20-minutowego. "Przewaga przystankowej taryfy polega na tym, że pasażer płaci dokładnie za tyle, ile przejechał, nie nadpłaca zaś za minuty, z których nie skorzystał" - czytamy w komunikacie.