Trwa ładowanie...

Zarabiasz do 30 tys. zł rocznie? Ważna zmiana od stycznia 2023 r.

"Od 1 stycznia 2023 r. pracujący np. na umowach o pracę będą mogli złożyć wniosek o niepobieranie zaliczek na PIT" – poinformowało Ministerstwo Finansów w poniedziałkowym komunikacie. Zmiana została wprowadzona z myślą o podatnikach, których dochody w danym roku nie przekroczą 30 tys. zł.

Resort wskazał w nim, że dzięki nowemu rozwiązaniu podatnicy nie będą musieli czekać do rozliczenia rocznego, aby skorzystać z kwoty wolnej od podatkuResort wskazał w nim, że dzięki nowemu rozwiązaniu podatnicy nie będą musieli czekać do rozliczenia rocznego, aby skorzystać z kwoty wolnej od podatkuŹródło: Adobe Stock
d6zz26j
d6zz26j

"Są to m.in. osoby podejmujące prace dorywcze, a także ci, którzy rozpoczęli pracę pod koniec roku kalendarzowego. Podatnicy ci będą mogli od stycznia 2023 r. złożyć każdemu płatnikowi, w tym pracodawcy, wniosek o niepobieranie zaliczek w danym roku podatkowym" – poinformowało Ministerstwo Finansów w poniedziałkowym komunikacie.

Szybciej skorzystasz w kwoty wolnej od podatku

Resort wskazał w nim, że dzięki nowemu rozwiązaniu podatnicy nie będą musieli czekać do rozliczenia rocznego, aby skorzystać z kwoty wolnej od podatku. Będą mogli z niej korzystać na przestrzeni poszczególnych miesięcy, w których co do zasady pobierane są zaliczki na PIT.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Nieuzasadniony przywilej" przedsiębiorców? Minister o składce zdrowotnej

"Na podstawie wniosku płatnik nie będzie pobierał zaliczki na PIT od dochodów do 30 tys. zł. Natomiast jeśli dojdzie do przekroczenia tej kwoty, to od nadwyżki będzie pobierał zaliczkę na podatek bez jej pomniejszania o kwotę zmniejszającą zaliczkę. Wynika to z tego, że podatnik, który nie będzie płacił zaliczek na PIT do 30 tys. zł wykorzysta już swoją z kwotę wolną od podatku" – stwierdzono w informacji MF.

d6zz26j

Ministerstwo wyjaśniło, że wniosek o niepobieranie zaliczek trzeba będzie złożyć płatnikowi, czyli pracodawcy. Można będzie go złożyć na piśmie albo w inny sposób, np. poprzez elektroniczny system kadrowo-płacowy.

Wniosek do złożenia co rok

Przy czym MF zwróciło uwagę, że wniosek będzie dotyczyć tylko danego roku podatkowego i nie będzie miał zastosowania w kolejnych latach podatkowych. Jeśli ktoś również w kolejnym roku podatkowym będzie chciał skorzystać z tego rozwiązania, będzie musiał złożyć odrębny wniosek.

"Płatnik będzie miał obowiązek jego uwzględnienia najpóźniej w następnym miesiącu, chyba że płatnikiem będzie organ rentowy (np. ZUS). W takiej sytuacji organ rentowy ma obowiązek uwzględnić wniosek najpóźniej od drugiego miesiąca następującego po miesiącu, w którym je otrzymał" – stwierdzono w komunikacie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d6zz26j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6zz26j