Trwa ładowanie...
d1euk40
poczta polska

Zarząd Poczty Polskiej i związki zawarły układ zbiorowy

Zarząd Poczty Polskiej i związki zawodowe zawarły w poniedziałek układ zbiorowy pracy - poinformował PAP rzecznik spółki. Związkowcy podają, że porozumienie zakłada m.in. utrzymanie przez 10 lat wypłaty nagród jubileuszowych "na godziwym poziomie".

Share
d1euk40

Jak poinformował rzecznik Poczty Polskiej Zbigniew Baranowski, porozumienie jest wynikiem kompromisu osiągniętego w wyniku negocjacji pomiędzy działającymi w spółce związkami zawodowymi a zarządem. - Do tej pory deklaracje przystąpienia do układu wyraziło ponad 50 związków zawodowych - powiedział.

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" w Poczcie Polskiej Bogumił Nowicki uważa, że zapisy układu to absolutne minimum tego, na co związek był w stanie się zgodzić. W jego opinii, dla związkowców ważne były zasady wypłacania i wysokość nagród i odpraw. - Co było istotne z punktu widzenia starszych pracowników, że utrzymaliśmy przez 10 lat wypłaty nagród jubileuszowych na dość godziwym poziomie i odprawy emerytalne, także powyżej poziomu kodeksowego - powiedział.

Rzecznik powiedział, że porozumienie zapewnia pracownikom "stabilne zasady określające warunki ich pracy oraz procedury ustalania wysokości funduszu wynagrodzeń". - Porozumienie to oznacza radykalne uproszczenie systemu wynagradzania w Poczcie Polskiej - dodał.

d1euk40

Spór związków zawodowych z zarządem firmy trwa już kilka miesięcy. Związkowcy zarzucali władzom firmy m.in. to, że doprowadziły do trudnej sytuacji finansowej przedsiębiorstwa i utraty znacznej części rynku, nie pozyskiwały pieniędzy na inwestycje z zewnątrz, np. z funduszy unijnych, oraz bezpodstawnie obniżały pracownikom wynagrodzenia.

Pytany, czy zawarcie układu zbiorowego ułatwi dialog między związkami a zarządem firmy, Nowicki odpowiedział, że ma taką nadzieję. - Dlatego zdecydowałem się przekonywać nasze organy wykonawcze, żeby podpisać ten układ - zaznaczył.

Poczta Polska S.A. jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa. W firmie pracuje ok. 100 tys. pracowników. Zeszły rok przedsiębiorstwo zamknęło stratą netto przekraczającą 210 mln zł, a 2008 rok - stratą netto ponad 215 mln zł. Od około dwóch lat w firmie trwa restrukturyzacja.

d1euk40

Podziel się opinią

Share
d1euk40
d1euk40