Zasady etyczne islamu receptą na kryzys?
"Propozycje i idee islamskich finansów dla Zachodu
w kryzysie" - pod takim tytułem watykański dziennik "L'Osservatore
Romano" opublikował w najnowszym numerze artykuł, w którym
wskazuje się, że niektóre zasady kodeksu etycznego islamu mogą
być obecnie przydatną receptą.
04.03.2009 | aktual.: 04.03.2009 08:13
_ Propozycje i idee islamskich finansów dla Zachodu w kryzysie _ - pod takim tytułem watykański dziennik "L'Osservatore Romano" opublikował w najnowszym numerze artykuł, w którym wskazuje się, że niektóre zasady kodeksu etycznego islamu mogą być obecnie przydatną receptą.
Według autorek artykułu zasady, oparte na szariacie pozwoliłyby pomóc w odbudowie zaufania do systemu bankowego na Zachodzie i "modelu kapitalistycznego", który jak podkreślają, "zbankrutował".
_ Gospodarka islamska, inaczej niż konwencjonalna gospodarka rynkowa, oparta jest na zasadach religijnych islamu i nastawiona na zachowanie przez muzułmanów nakazów szariatu _ -podkreśla watykańska gazeta. To zaś - czytamy - wyklucza zakaz oprocentowania narzucanego przez pożyczającego pieniądze, spekulację informacyjną i dokonywanie operacji giełdowych na podstawie poufnych informacji.
_ Pieniądze nie mogą więc nigdy być używane jako produkt sam w sobie, po to by pomnażać pieniądze _- dodają autorki artykułu. Zauważają, że "pieniądze są środkiem i narzędziem produkcji i tę zasadę stosuje się w obligacjach o nazwie sukuk", które nigdy nie mogą być używane "w celach spekulacyjnych".
_ Uważamy, że finanse oparte na zasadach islamu mogą przyczynić się do powstania nowych reguł dla finansów zachodnich, biorąc pod uwagę to że kryzys, który przeżywamy, po pokonaniu początkowych problemów związanych z gotówką, stał się obecnie kryzysem zaufania do systemu _ - stwierdzają autorki artykułu w "L'Osservatore Romano".