Trwa ładowanie...
d3nqkch
IAR
europa

Zasiłki w Polsce jedne z najniższych w Europie!

W Polsce zasiłki rodzinne są jednymi z najniższych w Europie, a powinny być elementem polityki prorodzinnej
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zasiłki w Polsce jedne z najniższych w Europie!
(Thinkstock)
d3nqkch

W Polsce zasiłki rodzinne są jednymi z najniższych w Europie, a powinny być elementem polityki prorodzinnej. Ministerstwo pracy proponowało ich podwyżkę, ale nie zgodził się na nią minister finansów.

140 tysięcy dzieci zyska prawo do zasiłku rodzinnego po podwyżce progu dochodowego o 35 złotych. "Rzeczpospolita", która podaje te dane, przypomina, że progi nie były podwyższane od 2004 roku. W rezultacie liczba dzieci uprawnionych do świadczeń rodzinnych zmalała z 5,55 mln do 2,77 mln. Ministerstwo Pracy, przygotowując nowelizację przepisów, proponowało podwyżkę progu o 70 złotych, ale nie zgodził się na nią minister finansów.

Taka podwyżka spowodowałaby objęcie zasiłkiem blisko pół miliona dzieci. W rezultacie rząd postanowił przeprowadzić podwyżki w dwóch krokach, w listopadzie tego roku i w 2014 r.

d3nqkch

Od listopada najniższy zasiłek wyniesie 77 złotych, a najwyższy -115 złotych. Eksperci wskazują, że w Polsce zasiłki rodzinne są jednymi z najniższych w Europie, a powinny być elementem polityki prorodzinnej. Jednocześnie zauważają, że utrzymywanie systemu tak niskich świadczeń jest nieopłacalne - im niższa kwota zasiłku, tym proporcjonalnie wyższa kwota wydana na jego wypłatę.

MA

Zasiłki, renty i emerytury - dowiedz się więcej!

d3nqkch

Podziel się opinią

Share

d3nqkch

d3nqkch