Trwa ładowanie...

Zaskakująca reakcja kursu euro na decyzję EBC

Bank zdecydował się obciąć stopę depozytową o 10 punktów bazowych.

Zaskakująca reakcja kursu euro na decyzję EBCFot: Jacek Bereźnicki
d2jawq9
d2jawq9

Stawka depozytów w Europejskim Banku Centralnym została obniżona o 10 punktów bazowych do minus 0,3 proc. Zazwyczaj taki ruch skutkuje osłabieniem euro. Tymczasem zarówno względem dolara jak i złotego wspólna waluta zyskuje na wartości.

Za jedno euro trzeba zapłacić obecnie niecałe 4,29 zł, choć w momencie publikacji decyzji EBC kurs na kilka sekund skoczył nawet powyżej 4,32 zł. Ostatni raz tak dużo za wspólną walutę trzeba było zapłacić w styczniu.

Obserwuj bieżące notowania euro

Ogłoszeniu decyzji towarzyszy ogromny ruch na rynku walutowym. Na kilka sekund przed skokiem w górę, nastąpiło głębokie zejście kursu w dół. Dzienne minimum zostało ustalone na poziomie 4,25 zł.

Duże zmiany na parze euro-złoty wynikają po części z niewielkiej płynności obrotu polską walutą. Tego problemu nie ma na najważniejszej parze walutowej świata, czyli eurodolarze. Choć i tu nie można narzekać na brak emocji. Po kilku minutach sytuacja wydaje się klarowna - euro umacnia się względem dolara. Kurs odbija więc od kilkumiesięcznych minimów.

d2jawq9

Tegoroczne notowania eurodolara

Umacnianie się euro może dziwić, bowiem obniżaniu stóp procentowych przez bank centralny towarzyszy zazwyczaj osłabienie waluty. Wzrost wartości euro może jednak wynikać z większych oczekiwań rynku, co do skali cięcia stóp procentowych. Pod uwagę brany był jeszcze scenariusz obniżki o 20 punktów bazowych.

EBC obniżył tylko jedną stawkę - oprocentowanie depozytów. Pozostałe utrzymane zostały bez zmian. Bank obciął stopę depozytową o 10 punktów bazowych do poziomu minus 0,3 proc. Nowa stawka zacznie obowiązywać od 9 grudnia.

Od wielu miesięcy przedstawiciele EBC narzekali na wolniejsze od odczekiwań tempo wzrostu gospodarczego w strefie euro. Decyzja o obniżeniu stawki depozytowej ma być jedną z metod zniechęcania banków komercyjnych do przetrzymywania pieniędzy na kontach. Ujemna stawka oznacza, że za prawo utrzymywania depozytów w EBC banki muszą dodatkowo płacić, a nic na tym nie zarabiają. Efektem powinna być większa akcja kredytowa, która pozwoli na zwiększenie inwestycji w gospodarce. Czytaj więcej na temat czwartkowej decyzji EBC.

d2jawq9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2jawq9