Zawód nie dla geja?

Aż 17% badanych nie zatrudniłoby geja czy lesbijki na stanowisku lekarza lub nauczyciela – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Wirtualną Polskę

Zawód nie dla geja?

Aż 17% internautów nie chciałoby, żeby geje i lesbijki pracowały na stanowisku lekarza lub nauczyciela – wynika z naszego sondażu.

"Niedawno wracałem z pracy razem z koleżanką. Jesteśmy zatrudnieni w tej samej szkole. Ona uczy historii, ja muzyki. Ona jest w wieku emerytalnym, ja mam dwadzieścia osiem lat. Nasza rozmowa dotyczyła obecnych trendów w modzie. Wysnuliśmy wniosek, że obecnie panuje moda na dokonywanie wszelkich zabiegów związanych ze stylizacją u specjalistów, którzy są homoseksualistami. No i usłyszałem, jak to homoseksualizm jest zboczeniem, jak niezgodne jest to z naturą i naszą religią. Nikt nie rodzi się homoseksualny, a całą „modę” na homoseksualizm wylansowały media. A ja z racji mojego młodego jeszcze wieku, mam „namącone”w głowie. Śmiem twierdzić, że jeżeli mam „namącone” w głowie, to właśnie przez ludzi pokroju koleżanki, z którą pracuję. Nigdy nie spodziewałem się usłyszeć takich słów z ust humanisty, który ma uwrażliwiać i kształtować umysły młodych ludzi! I to w cywilizowanym kraju! Tak się składa, że jestem gejem, ale nie afiszuję się z tym. Wiem, że w mojej pracy lepiej o tym nie mówić, naraziłbym się pewnie
na szykany i niepotrzebną sensację. Jedno tylko mnie zastanawia, czy nauczyciel homoseksualista różni się bardzo od heteroseksualisty?" – pyta na forum Dominik, nauczyciel ze szkoły podstawowej w województwie kujawsko-pomorskim.

Postnowiliśmy zbadać jak postrzegani są homoseksualiści w pracy. Skierowaliśmy do internatów ankietę. W badaniu udział wzięło 6875 osób. Wyniki wskazują, że większość, tj. 72% badanych nie ma nic przeciwko zatrudnianiu homoseksualistów. Dla tych respondentów seksualność w pracy nie jest istotna, liczy się przede wszystkim to, jak dana osoba pracuje. Przeciwko zatrudnieniu homoseksualisty opowiedziało się 4% badanych, a 6% przyznaje, że nie chciałoby pracować z homoseksualistą. Jednak aż 17% ankietowanych nie chciałoby, aby osoby homoseksualne wykonywały zawód lekarza i nauczyciela.

Takie uprzedzenie wynikać może z faktu, że na co dzień rzadko, albo wcale nie stykamy się z przedstawicielami mniejszości seksualnych. Dla niektórych osób byłaby to nowa sytuacja. Nie pomaga w tym wykreowany przez media stereotyp geja i lesbijki, często nacechowany karykaturalnie.

Ogólnopolska organizacja Kampania Przeciw Homofobii przeprowadziła badania, z których wynika, że ponad 85% gejów i lesbijek nie przyznaje się do swojej orientacji w miejscu pracy. Nie robią tego, bo obawiają się nietolerancji. Preferencje seksualne, to osobista sfera każdego człowieka i pracodawca nie ma prawa dyskwalifikować pracownika ze względu na orientację. Przepisy prawne mówią wprost, że nie można dyskryminować potencjalnego pracownika ze względu na orientacje seksualną, rasę, pochodzenie czy płeć. Najważniejsze są kwalifikacje i umiejętności pracownika, jego charakter lub predyspozycje.
Sondaż przeprowadziliśmy w dniach 5-11 stycznia 2009 roku.
Beata Kania

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (64)