ycipk-33eerb

Zbierasz grzyby? Lepiej uważaj na obszary występowania ASF

Główny Inspektorat Weterynarii zaapelował do fanów grzybobrania, aby uważali przy zbiorach na obszarach występowania choroby afrykańskiego pomoru świń (ASF). GIW przypomina o zachowaniu odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jeśli zdarzy się, że zbierzesz grzyby na obszarze występowania ASF, to unikaj potem kontaktu z trzodą
Jeśli zdarzy się, że zbierzesz grzyby na obszarze występowania ASF, to unikaj potem kontaktu z trzodą (iStock.com)
ycipk-33eerb

"W związku z trwającym sezonem zbierania owoców leśnych oraz rozpoczynającym się okresem intensywnego pozyskiwania grzybów, Główny Lekarz Weterynarii apeluje o zachowanie odpowiednich zasad bezpieczeństwa biologicznego podczas pozyskiwania runa leśnego w obszarach utworzonych w związku z występowaniem afrykańskiego pomoru świń" – napisano w komunikacie GIW.

"Dotyczy to obszaru ochronnego (strefa żółta), obszaru objętego ograniczeniami (strefa czerwona) oraz obszaru zagrożenia (strefa niebieska)" – wyszczególniono w dokumencie.

Główny Inspektorat Weterynarii
Podziel się
ycipk-33eerb

Na terenach występowania wirusa ASF brać udziału w grzybobraniu nie powinny osoby mające jakikolwiek kontakt ze świniami. Powód? Mogą przypadkowo przenieść wirusa na zwierzęta gospodarskie.

Zobacz także: Piwo po 1,5 zł. Minister rolnictwa: Paskudztwo, z którym trzeba walczyć

Jeśli jednak zdarzy się, że grzybiarz zabrnie na tereny występowania afrykańskiego pomoru świń, to powinien odczekać co najmniej 72 godziny przed jakimkolwiek kontaktem z trzodą.

ycipk-33eerb

Główny Lekarz Weterynarii przypomina też, że przed rozpoczęciem czynności związanych z obsługą świń, należy wymienić odzież i obuwie. Nieodzowne okażą się też środki przeznaczone do higieny i dezynfekcji.

Przeczytaj: Niezwykły okaz w Karkonoszach. Grzyb niewidziany w Polsce od 1913 roku

Jeśli napotkamy w lesie zwłoki dzika, to nie wolno nam ich dotknąć ani nawet podchodzić. O znalezieniu ich powinniśmy powiadomić odpowiednie służby, np. powiatowy inspektorat weterynarii, lekarza weterynarii, leśniczego, myśliwego czy lokalne służby policji lub straży gminnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

ycipk-33eerb
Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-33eerb

ycipk-33eerb
ycipk-33eerb