Niezwykły okaz w Karkonoszach. Grzyb niewidziany w Polsce od 1913 roku

Naukowcy Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu dokonali ciekawego odkrycia w Karkonoszach. Eksperci badali reliktowe stanowisko różanecznika alpejskiego i odkryli na nim gatunek grzyba, którego w Polsce nie widziano od 1913 roku.

Niezwykły okaz w Karkonoszach. Grzyb niewidziany w Polsce od 1913 roku
Źródło zdjęć: © WP.PL | Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu
Krystian Rosiński

Exobasidium rhododendri, czyli płaskosz galasowaty różanecznika został znaleziony na liściach różanecznika alpejskiego przez prof. Wojciecha Pusza i mgr Katarzynę Patejuk z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Naukowcy zbadali narośla, które w pierwszym skojarzeniu przypominały bombki bożonarodzeniowe. Po analizie mykologicznej odkryli, że przed ich oczami widoczne są objawy porażenia przez ten unikatowy, pasożytniczy grzyb.

– To znalezisko, które jest tak maleńkie, że postronny człowiek by go nie zauważył, oznacza, że mamy coraz większą bioróżnorodność grzybów mikroskopowych, których po prostu nie widać – powiedział serwisowi WP Finanse prof. Pusz.

Zobacz także: Długie kolejki na Kasprowy Wierch. Wiemy, jak je ominąć

Badacze zostali wezwani na teren siedliska różanecznika alpejskiego, który sam w sobie jest rośliną unikatową. Jego karkonoski teren bytowy jest najdalej na północ wysuniętym stanowiskiem tego gatunku krzewu. Przetrwał w Karkonoszach jako relikt glacjalny, czyli pozostałość po epoce lodowcowej.

Chętnych na poszukiwania kolejnych okazów trzeba jednak przestrzec: grzyba zlokalizowano w Karkonoskim Parku Narodowym z dala od szlaków turystycznych. Stanowisko różanecznika alpejskiego położone jest na zboczach na wysokości powyżej 1100 m. n. p.m.

– On rośnie tylko, na razie, w Karkonoskim Parku Narodowym. Siłą rzeczy, nawet jakby się tam doszło i się go zebrało, to można otrzymać mandat – przestrzega prof. Pusz.

– Coraz więcej jest takich odkryć i to świadczy o tym jak jednak ta nasza przyroda jest bogata – ocenił naukowiec. Poinformował również, że to pierwszy przypadek w Polsce, kiedy znaleziono tego grzyba na dzikiej roślinie.

Ostatni raz jego obecność w kraju nad Wisłą odnotowano w 1913 roku, kiedy to zaatakował hodowlanego różanecznika alpejskiego w ogrodzie botanicznym w Krakowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (65)