Zbliża się termin składania wniosków o 500+. Oto, co powinieneś wiedzieć

Od 1 października rusza nowa transza wypłat Programu "Rodzina 500+". Osoby, które chcą nadal otrzymywać świadczenie muszą ponownie złożyć wniosek. Można to będzie zrobić już od 1 sierpnia. Kwota świadczenia i wysokość kryterium dochodowego pozostało bez zmian. Zmieniły się za to niektóre zasady przyznawania pieniędzy.

Zbliża się termin składania wniosków o 500+. Oto, co powinieneś wiedzieć
Źródło zdjęć: © PAP
Izabela Walaszek

18.07.2017 | aktual.: 18.07.2017 16:45

Jak już informowaliśmy wcześniej, próg dochodowy uzyskiwania świadczenia na pierwsze dziecko nie zmienił się i wynosi 800 zł netto, a w przypadku dziecka niepełnosprawnego 1200 zł netto. Zmiany dotyczą sposobu kontroli ubiegających się o świadczenie.

Jedną z najważniejszych zmian jest uniemożliwienie uzyskiwania świadczenia poprzez sztuczne zaniżanie dochodu. Zdarzały się przypadki, gdy rodzic prosił pracodawcę o zmniejszenie pensji poprzez np. zwolnienie i ponowne zatrudnienie po to, by zyskać uprawnienia do 500+ na pierwsze dziecko. Od października zwolnienie i ponowne zatrudnienie pracownika w ciągu trzech miesięcy, nie będzie uprawniało do pobierania świadczenia.

Nowa ustawa będzie też nakładała dodatkowy obowiązek na samotnych rodziców. Do wypłaty świadczenia z programu 500+ będzie wymagane przedstawienie dowodu na to, że drugi z rodziców jest zobowiązany płacić alimenty na dziecko. Osoba, która żyje w nieformalnym związku może zatem mieć trudność w uzyskaniu świadczenia.

Do kiedy mogę złożyć wniosek?

Dotychczasowe prawo do pobierania świadczeń z tytułu Programu "Rodzina 500+" jest ważne do 30 września 2017 r.
Jeśli złożymy kompletny i prawidłowo wypełniony wniosek do 31 sierpnia, to przyznanie i wypłata świadczenia za październik nastąpi do 31 października. Nie będziemy mieć wówczas żadnych przerw w otrzymywaniu świadczenia.

Jeśli zaś wniosek złożymy we wrześniu, to ustalenie prawa do świadczenia i jego wypłata za październik i listopad nastąpi najpóźniej 30 listopada. W przypadku gdy wniosek zostanie złożony w październiku, przyznanie i wypłata świadczenia wychowawczego za październik, listopad i grudzień nastąpi nie później niż do 31 grudnia. Gdy wniosek zostanie złożony w listopadzie, ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata świadczeń przysługujących od miesiąca złożenia wniosku, następuje do dnia 31 stycznia następnego roku. Mechanizm ten działa analogicznie dla kolejnych miesięcy. Wnioski złożone od lutego będą rozpatrywane na bieżąco.

Jak i gdzie złożyć wniosek?

MPiPS na swojej stronie informuje, że wniosek możemy złożyć osobiście w gminie, w której mieszkamy, listownie lub internetowo. Jeśli chcemy złożyć go drogą elektroniczną mamy do wyboru kilka sposobów:

- Ministerialny Portal Informacyjno-Usługowy Emp@tia

Aby złożyć wniosek tą drogą należy wejść na stronę: www.empatia.mrpips.gov.pl i wybrać moduł eWnioski. Konieczne będzie założenie konta, a następnie wypełnienie wniosku. Po wykonaniu tych czynności w systemie znajdziemy informację o odbiorze wniosku przez jednostkę, a następnie wydaną decyzję.

- Bankowość elektroniczna

Ta droga jest możliwa, jeśli nasz bank posiada usługę 500+. List intencjonalny według informacji MPiPS podpisały: Alior Bank S.A., Bank BPH S.A., Bank Handlowy w Warszawie S.A., Bank Millennium S.A., Bank Ochrony Środowiska S.A., Bank Pekao S.A., Bank Pocztowy S.A., Bank Polskiej Spółdzielczości S.A., Bank Zachodni WBK S.A., Credit Agricole Bank Polska S.A., Deutsche Bank S.A., Eurobank, FM Bank PBP S.A. (Smart Bank), Getin Noble Bank S.A., ING Bank Śląski S.A., mBank S.A., PKO Bank Polski S.A., Raiffeisen Bank Polska S.A., SGB-Bank S.A.

- PUE ZUS – Platforma Usług Elektronicznych ZUS

Wymagane jest posiadanie indywidualnego profilu w systemie ZUS-u. Jeśli takiego nie mamy, można założyć go na stronie www.zus.pl.

- ePUAP – elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej (epuap.gov.pl)

Na stronie głównej należy kliknąć w zdarzenie życiowe "wniosek 500+" i wybrać "załatw sprawę". Następnie wypełniamy wniosek, dostajemy informację o wystawieniu urzędowego poświadczenia przedłożenia i czekamy na decyzję.

Nowy formularz wniosku nie różni się od poprzedniego. Zwrócono jedynie uwagę, by osoby samotnie wychowujące dziecko nie wpisywały do składu rodziny drugiego z rodziców dziecka.

Osoby, które chcą uzyskać wsparcie na pierwsze dziecko, powinny dołączyć do wniosku odpowiednie dokumenty, np. oświadczenie o dochodach nieopodatkowanych, dokumenty potwierdzające uzyskanie/utratę dochodu. Jeśli rodzina ubiega się o świadczenie wyłącznie na drugie i kolejne dzieci, nie jest konieczne dokumentowanie sytuacji dochodowej.

Nie ma również potrzeby, by załączać zaświadczenia o dochodach z urzędu skarbowego. Gmina uzyska takie informacje samodzielnie drogą elektroniczną. Rolnicy muszą złożyć oświadczenie o dochodach z gospodarstwa rolnego.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (292)