Zbliża się zmiana czasu. Co na to Polacy? Miażdżąca większość
W 2021 r. mieliśmy przestawiać zegarki po raz ostatni. Plany Unii Europejskiej nie zostały zrealizowane i już w przyszły weekend znów zmienimy czas na zimowy. Z najnowszego sondażu dla "Wprost" wynika jednak, że zdecydowana większość Polaków nie chce już przestawiać zegarków.
Najbliższa zmiana czasu będzie miała miejsce w nocy z soboty na niedzielę - z 26 na 27 października. Wówczas przestawimy zegarki z godz. 3:00 na 2:00. Do czasu letniego wrócimy dopiero w ostatnią niedzielę marca 2025 r.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
"480 zł co miesiąc". Polacy boją się sezonu grzewczego
Polacy nie chcą zmiany czasu. Miażdżąca przewaga przeciwników
Tymczasem, jak wynika z sondażu SW Research dla "Wprost", Polacy mają dość przestawiania zegarków. Badanie wskazuje, że aż 73 proc. ankietowanych opowiada się za zniesieniem zmiany czasu w Polsce.
Przeciwnego zdania jest zaledwie 16,3 proc. Z kolei co dziesiąty uczestnik badania nie ma zdania na ten temat.
Niechęć do przestawiania zegarków rośnie. Dla porównania w ubiegłorocznym badaniu IBRiS dla "Rzeczpospolitej" za utrzymaniem zmiany czasu opowiedziało się 21 proc. respondentów.
Czy zmiany czasu znikną?
Zmiana czasu obowiązuje w Polsce od 1977 r. Kilka lat temu na forum Unii Europejskiej (UE) rozpoczęła się debata nad zniesieniem obowiązujących zasad. Komisja Europejska (KE) przeprowadziła konsultacje społeczne, w ramach których otrzymała ponad 4,5 mln odpowiedzi. Wyniki wskazywały, że zdecydowana większość Europejczyków (ponad 80 proc.) popiera rezygnację ze zmiany czasu.
KE przedstawiła Parlamentowi Europejskiemu i Radzie Unii Europejskiej wniosek w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu i uchylenia dyrektywy wprowadzającej czasy zimowy i letni. W 2019 r. w PE odbyło się głosowanie, które miało sprawić, że to państwa członkowskie będą decydowały czy obowiązuje w nich czas zimowy, czy czas letni.
Po raz ostatni zegarki mieliśmy przestawiać w 2021 r., ale plany zniesienia sezonowej zmiany czasu pokrzyżowała pandemia COVID-19. Ministerstwo Rozwoju i Technologii (MRiT) informowało wówczas, że od przełomu 2019 i 2020 r. Rada UE nie zajęła się tą sprawą.
Zmiana czasu jest tłumaczona koniecznością oszczędzania energii i możliwością dłuższego korzystania ze światła dziennego w danym okresie. W ubiegłym roku poseł PSL Andrzej Grzyb zwracał uwagę, że zmiana czasu zaburza rytm pracy organizmu, a nie wiążą się z nią już żadne korzyści ekonomiczne.