Trwa ładowanie...

Zbliżają się święta, więc oszustów przybywa. Uważaj na transakcje na OLX

Coraz więcej oszustów w serwisach z ogłoszeniami namawia kupującego - czyli potencjalną ofiarę - do opłacenia kuriera. Uważajcie, bo możecie stracić pieniądze.

Zbliżają się święta, więc oszustów przybywa. Uważaj na transakcje na OLXŹródło: Shutterstock.com, fot: www.BillionPhotos.com
d34zcdq

Jeden z użytkowników serwisu OLX chciał kupić grę - opisuje jego historię portal niebezpiecznik.pl. Znalazł interesującą go ofertę, która nie wyglądała podejrzanie. “Po krótkiej korespondencji pani poprosiła o numer telefonu i adres e-mail, żeby wpisać dla kuriera i wysłać grę za pobraniem” - tak przebiegała transakcja.

Następnie kupujący otrzymał maila, w którym znalazł się link do opłacenia kuriera:

“Dane do płatności:
Proszę przejść pod wybrany link : https://dotpay.pl.sklep5781[.]in/index.php?transactionid=2147483652
Jest to system ekspresowej płatności dzięki czemu Państwa przesyłka zostanie wysłana następnego dnia roboczego o godzinie 12.00”.

d34zcdq

Na podany wcześniej numer telefonu przyszedł też SMS, rzekomo od firmy kurierskiej. Oczywiście podana strona była fałszywa, a wpłacenie pieniędzy oznaczałoby przelanie ich na konta oszustów.

To niestety nie jest pierwsze tego typu oszustwo na OLX - niebezpiecznik.pl o podobnym przekręcie pisał na początku października. Jak się przed nową metodą chronić? Przede wszystkim nie opłacać kuriera w imieniu sprzedających. I dokładnie sprawdzać, na jakie strony wchodzimy. Jak zauważyła jedna z niedoszłych ofiar, można dostrzec, że spreparowana strona, podana w linku, różni się od prawdziwej, z której normalnie się korzysta:

“Moją czujność wzbudził dopiero fakt, gdy po podaniu loginu w postaci nr klienta wyświetliło się pole do wpisania hasła. Zabrakło tam obrazka, który jest zawsze przypisany do konta. Poza tym nie było gwiazdek. W Aliorze nigdy nie wymagają podania całego hasła, tak jak to miało miejsce w tym przypadku” - serwis niebezpiecznik.pl cytował jedną z osób, która zorientowała się, że transakcja to próba oszustwa.

Zbliża się termin świąteczny, powoli zaczynamy szukać prezentów dla najbliższych. To niestety żniwa dla cyberprzestępców, którzy chcą wykorzystać chwilę nieuwagi i po prostu nas okraść.

d34zcdq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d34zcdq