Trwa ładowanie...
d2azpsg
Gospodarka

Zboża tanieją, ceny mięsa w skupie w górę

Duża podaż tańszego ziarna z importu wpływa na spadek cen zbóż na rynku krajowym. Rosną natomiast ceny skupu mięsa wieprzowego i wołowego.
Share
d2azpsg

ZBOŻA

Według danych Ministerstwa Rolnictwa cena skupu pszenicy konsumpcyjnej w ciągu tygodnia obniżyła się o 1,8 proc. i w dniach 26.05-01.06 ukształtowała się na poziomie 857 zł/t. Była ona o blisko 8 proc. niższa niż przed miesiącem, ale prawie 39 proc. wyższa niż przed rokiem.

W analizowanym tygodniu cena żyta konsumpcyjnego wyniosła 730ázł/t, tj. o 2,3 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, ale o 3,7 proc. mniej niż miesiąc wcześniej. Jednocześnie ziarno to było o ponad 19 proc. droższe niż w porównywalnym okresie 2007 r.

d2azpsg

Za jęczmień paszowy płacono 713 zł/t, tj. o 3,6 proc. mniej niż tydzień wcześniej i o 10,7 proc. mniej niż przed miesiącem. Ziarno to było jednak o prawie 29 proc. droższe niż przed rokiem.

"Na giełdach krajowych, pomimo obniżek cen oferowanego ziarna, zainteresowanie zakupem jest niewielkie. Duże firmy, mając zabezpieczone zapasy niezbędne do utrzymania bieżącej produkcji, podpisują już kontrakty na tańsze zboże z nowych zbiorów. Również mali przetwórcy oczekują na dalszy spadek cen ziarna" - napisano w analizie rynku.

MIĘSO

Wobec malejącej krajowej produkcji żywca wieprzowego i wołowego, rosną ceny ich skupu i ceny zbytu mięsa czerwonego. Referencyjna cena wieprzowiny w Polsce jest jedną z najwyższych w UE.

d2azpsg

Według danych Ministerstwa Rolnictwa w dniach 26.05-01.06 za żywiec wieprzowy średnio w kraju płacono 4,37 zł/kg, tj. o 1,8 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu, o ponad 17 proc. więcej niż przed miesiącem i o 33 proc. więcej niż rok wcześniej.

Średnia cena żywca wołowego nieznacznie wzrosła do 4,24 zł/kg z 4,23 zł/kg w poprzednim tygodniu. Była ona o prawie 1 proc. wyższa niż przed miesiącem i o blisko 5 proc. wyższa niż przed rokiem.

Za kurczęta typu brojler, tak jak miesiąc wcześniej, płacono 3,23 zł/kg wobec 3,25 zł/kg w poprzednim tygodniu. Cena ta była o prawie 8 proc. wyższa niż rok wcześniej.

Za indyki dostawcy otrzymywali 4,54 zł/kg wobec 4,53 zł/kg tydzień wcześniej. W odniesieniu do cen sprzed miesiąca drób ten podrożał o 1 proc., ale był oá1 proc. tańszy niż przed rokiem.

MLEKO

Ceny odtłuszczonego mleka w proszku po znaczącym spadku w poprzednim tygodniu, w dniach 26.05-01.06.br. wzrosły o 0,5 proc. do 7,27 zł/kg. Aktualny poziom cen jest o blisko 3 proc. niższy niż miesiąc wcześniej i o ponad 37 proc. niższy niż w porównywalnym tygodniu 2007 r. (PAP)

d2azpsg

Podziel się opinią

Share
d2azpsg
d2azpsg