Zbudowano ostatni odcinek śródmiejskiej obwodnicy Białegostoku

W Białymstoku zakończyła się budowa ostatniego fragmentu tzw. śródmiejskiej obwodnicy - Trasy Kopernikowskiej. Wybudowanie kilometrowego odcinka drogi kosztowało 30,8 mln zł i zostało dofinansowane z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.

To pierwszy zakończony w Polsce projekt drogowy finansowany z tego programu - poinformował na konferencji prasowej prezydent Białegostoku Tadeusz Truskolaski.

Program Operacyjny Rozwój Polski Wschodniej skierowany jest do pięciu najbiedniejszych regionów kraju, województw: warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Jego celem jest wyrównywanie szans rozwojowych tej części Polski (najbiedniejsze polskie regiony).

Program realizowany jest ze środków Unii Europejskiej (Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) oraz budżetu państwa. Pula środków na lata 2007-2013 to ok. 2,27 mld euro, w tym ok. 992 mln euro specjalnych środków przeznaczonych decyzją Rady Europejskiej dla najbiedniejszych regionów UE. Pozostała kwota, ok. 1,3 mld euro, została przyznana przez polski rząd z ogólnej puli środków z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego przyznanych dla naszego kraju.

Zakończona przebudowa części ulicy Zwierzynieckiej, to jedna z ważniejszych inwestycji drogowych w Białymstoku. Jak mówił dziennikarzom prezydent Truskolaski, budowa tego odcinka "domknęła" obwodnicę śródmiejską (cała ma ok. 10 km długości), co pozwoli znacznie odciążyć wiele ulic w centrum Białegostoku.
_ To da się odczuć w ruchu _ - dodał Truskolaski.

Inwestycja trwała od grudnia 2008 roku. Teraz na odcinku ulicy Zwierzynieckiej są po dwa pasy ruchu, ścieżka rowerowa i kładka nad jezdnią oraz kilka tysięcy metrów kwadratowych ekranów akustycznych. Kiedy okazało się, że w przezroczyste ekrany uderzają przelatujące nisko ptaki, naklejono na nich kontury drapieżnych ptaków.

Żeby wybudować drogę w takim standardzie, trzeba było wyciąć blisko tysiąc drzew w sąsiadującym z ulicą Lesie Zwierzynieckim i zająć część ogródków działkowych. W ramach kompensat przyrodniczych posadzonych zostanie ok. 150 drzew, a łącznie ponad 4,6 tys. różnych nasadzeń, głównie krzewów i pnączy.

Źródło artykułu:PAP
białystoktransportodcinek

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)