Trwa ładowanie...
d2ffw3p

ZCh Police zyskują dostęp do złóż surowców w Senegalu

29.08. Warszawa (PAP) - Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police podpisały umowę kupna 55 proc. akcji African Investment Group za 28,85 mln USD, uzyskując w ten sposób dostęp do złóż...

d2ffw3p
d2ffw3p

29.08. Warszawa (PAP) - Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police podpisały umowę kupna 55 proc. akcji African Investment Group za 28,85 mln USD, uzyskując w ten sposób dostęp do złóż surowców w Senegalu - poinformowała spółka w komunikacie.

Senegalska spółka African Investment Group posiada koncesję na dostęp do złóż piasków ilmenitowych Sud Saint Louis oraz pozwolenie na eksplorację złóż fosforanów wapnia w rejonie Lam Lam oraz Kebemer.

Transakcja zostanie sfinansowana ze środków własnych spółki.

Pierwsza transza płatności, w wysokości 3 mln USD, została zrealizowana w dniu podpisania umowy.

d2ffw3p

Druga, w wysokości 19 mln USD, zostanie zrealizowana w dwóch etapach po uzyskaniu koncesji wydobywczej na małą kopalnię Lam Lam oraz po wydobyciu i sprzedaży do Polic 100 tys. ton fosforytu. Druga część tej transzy zostanie zrealizowana po sprzedaży do Polic kolejnych 200 tys. ton fosforytów.

Z kolei trzecia transza, 6,85 mln USD, zostanie zrealizowana po uzyskaniu ostatecznej koncesji poszukiwawczej na złoże Kebemer oraz dostarczeniu kolejnych 100 tys. ton fosforytów do Polic.

Po transakcji 55 proc. akcji AIG będzie należało do Grupy Azoty Zakłady Chemiczne Police, a 35 proc. do DGG ECO. Właścicielem pozostałych 10 proc. akcji będą osoby fizyczne.

W efekcie Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police nabędzie prawa do eksploracji i eksploatacji złóż fosforytowych szacowanych na ponad 56 mln ton i złóż ilmenitowych szacowanych na ponad 1,5 mln ton.

d2ffw3p

"Ostateczna wielkość złóż jest w fazie analiz. Spółka AIG jest w dobrej kondycji finansowej, jest wolna od wad prawnych i zobowiązań finansowych" - podano w raporcie.

Zgodnie z założonym modelem biznesowym, Grupa Azoty Zakłady Chemiczne Police planują zaoszczędzić w 2014 roku na zakupie fosforytów ok. 30 mln zł. Ponadto przeprowadzona transakcja pozwoli spółce, poprzez ograniczenie kosztów, na zwiększenie możliwości w zakresie działalności handlowej na światowych rynkach.

W najbliższych latach spółka planuje także uruchomić w Senegalu produkcję kwasu fosforowego. (PAP)

morb/ ana/

d2ffw3p
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2ffw3p