Zestawienie wypowiedzi członków RPP od ostatniego posiedzenia
Wypowiedzi członków Rady Polityki
Pieniężnej od ostatniego posiedzenia w kwietniu.
25.05.2009 | aktual.: 25.05.2009 10:41
ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 19.5 - PAP
Polityka pieniężna będzie prawdopodobnie łagodzona, a skala jej łagodzenia będzie zależała w dużej mierze od tego, jak będzie kształtowała się koniunktura w krajach Unii Europejskiej - ocenia Andrzej Sławiński.
"Dane dotyczące koniunktury w Europie wciąż mówią o utrzymywaniu tendencji recesyjnych, co wpływa niekorzystnie na perspektywy wzrostu gospodarczego w Polsce. Dlatego prawdopodobne jest dalsze łagodzenie polityki pieniężnej".
"To, czy i kiedy nastąpią dalsze obniżki stóp procentowych NBP będzie zależało w dużej mierze od kształtowania się koniunktury w Unii Europejskiej".
====================================================
DARIUSZ FILAR - 19.5 - TVN CNBC
Zdaniem Dariusza Filara, RPP powinna uznać, iż kształtowanie się inflacji poniżej lub powyżej celu inflacyjnego 2,5 proc. jest równie prawdopodobne, co oznaczałoby istotne obniżenie prawdopodobieństwa kolejnych cięć stóp proc.
"Wydaje mi się, że przy takim kształtowaniu się inflacji bieżącej i przy jednak zmieniających się perspektywach, w nieodległym czasie przyjdzie nam zmienić tę ocenę i powiedzieć, że kształtowanie się inflacji poniżej lub powyżej celu jest równie prawdopodobne, no a tego typu komunikat wskazywałby, że prawdopodobieństwo obniżek ulega istotnemu obniżeniu".
"Nie wiem czy uda się Radę jako całość do tego przekonać. Czerwiec będzie o tyle lepszy, że będą wyniki modelu, także ta ocena przyszłości będzie bardziej wiarygodna".
====================================================
ANDRZEJ WOJTYNA - 19.5 - GAZETA WYBORCZA
Andrzej Wojtyna liczy, że polityka budżetowa w Polsce będzie prowadzona nadal rozsądnie, zaś przy takiej polityce budżetowej poziom stóp procentowych jest w pobliżu optymalnego.
"Na razie nie ma powodów, żeby sądzić, że filozofia rządu się zmieni. Nie ma sygnałów, że będzie zmiana polityki w kierunku prymitywnie rozumianego keynesizmu, dopompowywania pieniędzy w gospodarkę. Liczę, że polityka budżetowa będzie prowadzona nadal rozsądnie. Ja sądzę, że przy takiej polityce budżetowej jesteśmy w pobliżu optymalnego poziomu stóp procentowych".
====================================================
SŁAWOMIR SKRZYPEK - 15.5 - BLOOMBERG
RPP może kontynuować obniżki stóp, aby uchronić gospodarkę przed recesją - poinformował prezes NBP Sławomir Skrzypek.
"Jesteśmy nadal w cyklu łagodzenia polityki pieniężnej".
"Nadal wierzę, że jest szansa, aby Polska uniknęła recesji i osiągnęła wzrost 0-1 proc., chociaż są pewne ryzyka".
====================================================
STANISŁAW OWSIAK - 14.5 - PAP
Owsiak w rozmowie z PAP ocenił, że utrzymująca się podwyższona dynamika inflacji, fakt, że w czerwcu RPP będzie dysponowała nową projekcją oraz że dynamika PKB za I kwartał zostanie opublikowana przez GUS już po majowym posiedzeniu RPP, mogą być argumentami za pozostawieniem stóp procentowych bez zmian w maju.
"Być może to wszystko będzie argumentem, aby przyjrzeć się uważniej sytuacji. Przystanek może potrwać dłużej. Nie można wykluczyć decyzji o pozostawieniu stóp procentowych w maju na niezmienionym poziomie".
====================================================
DARIUSZ FILAR - 14.5 - TVN CNBC
W świetle danych, którymi dysponuje obecnie RPP wskazane jest wstrzymanie się z obniżkami stóp procentowych - uważa Dariusz Filar.
"Wydaje mi się, że w świetle tych danych, które mamy do tej pory, w świetle tego, że inflacja może spowodować, iż nasze stopy realne staną się ujemne, wydaje się że w tym świetle powstrzymanie się z obniżkami jest wskazane".
====================================================
HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 14.5 - PAP
Halina Wasilewska-Trenkner uważa, że w maju RPP nie powinna obniżać stóp, a groźba inflacji jest w Polsce silniejsza niż w innych krajach.
"Warto poczekać do czerwcowej projekcji. Ja bym spauzowała, jeśli chodzi o obniżkę".
"To będzie zależało od tego, co się będzie działo z gospodarką. Groźba inflacji jest jednak mimo wszystko silniejsza, niż gdziekolwiek indziej" - powiedział pytana, czy główna stopa może spaść do 3 proc.
====================================================
JAN CZEKAJ - 13.5 - TVC CNBC
Kolejne cięcia stóp procentowych są niewykluczone, jeśli nadal będzie słabła dynamiki wzrostu gospodarczego - uważa Jan Czekaj.
"Ja bym tego oczywiście nie wykluczył (że stopy procentowe będą obniżane - PAP) dlatego, że jeżeli będzie słabła dynamika wzrostu gospodarczego, będzie potrzebne dalsze wsparcie ze strony polityki pieniężnej".
====================================================
MARIAN NOGA - 12.5 - GAZETA PRAWNA
Zdaniem Mariana Nogi w maju uzasadniona jest przerwa w obniżkach stóp procentowych.
"Najważniejszy czynnik, który RPP powinna brać pod uwagę, to stabilizacja kursu złotego. Są już pierwsze oznaki tej stabilizacji, dzienne wahania kursu nie są tak duże jak dwa, trzy miesiące temu, ale powinniśmy mieć większą pewność".
"Między innymi dlatego RPP nie powinna zmieniać stóp procentowych w maju".
====================================================
JAN CZEKAJ - 11.5 - PAP
Czerwiec, kiedy RPP zapozna się z najnowszą projekcją inflacji i PKB, będzie dobrym momentem na lepszą ocenę sytuacji makroekonomicznej w Polsce. Nie oznacza to jednak, że RPP musi wstrzymać się w maju z obniżką stóp procentowych - ocenia Jan Czekaj.
"Rada Polityki Pieniężnej, choć nie jest to formalnie zapisane, jest nadal w nastawieniu łagodnym. W czerwcu na pewno będzie lepsza możliwość oceny sytuacji: mamy projekcję, która jest ważna i może wiele rozjaśnić, ale to wcale nie znaczy, że będziemy z decyzjami czekać do czerwca. Patrzymy też na te dane, które ukazują się w cyklu miesięcznym".
"Wszystko jest możliwe. Zobaczymy, jakie będą kolejne dane makroekonomiczne: co się będzie działo z inflacją, z produkcją. Inflacja jest obecnie na podwyższonym poziomie, ale według tego, co dzisiaj wiemy, powinna później spadać".
====================================================
HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 5.5 - RADIO PiN
Oczekiwanie przez RPP na czerwcową projekcję Narodowego Banku Polskiego dotyczącą inflacji i PKB może spowodować przerwę w obniżkach stóp procentowych w maju - uważa Halina Wasilewska- Trenkner.
"Mamy taki czas, że czekamy na czerwcową prognozę naszego ośrodka. Pewnie będziemy chcieli odłożyć decyzję do czerwca (o obniżkach stóp - PAP)".
====================================================
Halina Wasilewska-Trenkner - 4.5 - TVP INFO
Halina Wasilewska-Trenkner uważa, że należy zmniejszyć tempo obniżek stóp procentowych, mimo że istnieje jeszcze przestrzeń do łagodzenia polityki monetarnej.
"Na razie pewnie odłożymy ten nóż do cięcia stóp procentowych, (...) nie bardzo jest co do obcinania nożem, tu już wystarczą nożyczki i to niewielkie, bo niewiele już zostało tej stopy proc. ponad zero".
====================================================
MIROSŁAW PIETREWICZ - 4.5 - PAP
Potrzebna jest kolejna obniżka stóp procentowych. Na pytanie, do jakiego poziomu powinny spaść w Polsce stopy procentowe pozwoli odpowiedzieć czerwcowa projekcja. Łagodzenie polityki pieniężnej powinno odbywać się przy pomocy kroków rzędu 25 pkt bazowych - uważa Mirosław Pietrewicz.
"Byłbym skłonny w tej chwili opowiadać się za kolejnym krokiem w kierunku stworzenia łagodniejszych warunków gospodarowania, czyli pewnym obniżeniem stóp procentowych".
"(...) wydaje się, że postępowanie, jakie RPP realizuje od 2 miesięcy jest racjonalne. Kolejne obniżki nie powinny być większe, niż 25 punktów bazowych".
"Myślę, że dopiero po projekcji inflacji czerwcowej będzie można z większym prawdopodobieństwem powiedzieć, jakie powinny być nasze działania w następnych miesiącach".
====================================================
MARIAN NOGA - 4.5 - TVN CNBC
Złoty jest niedowartościowany o około 10 proc. i powinien się umacniać w kierunku 4 zł/euro - powiedział w TVN CNBC członek RPP Marian Noga.
"Fundamentalny kurs nie jest na poziomie 4,4 zł/euro, ale gdzieś w okolicach 4 zł/euro. (...) Jestem przekonany, że w dłuższym okresie powinniśmy zmierzać w kierunku kursu równowagi".
Noga powiedział, że kwiecień jest ostatnim miesiącem kiedy inflacja wzrosła.
"Teraz inflacja powinna spadać, by w sierpniu osiągnąć 2,5 proc., a potem wzrastać do 3-3,1 proc., by w I kwartale 2010 roku powrócić i trwale utrzymać się w celu".
====================================================
MARIAN NOGA - 30.4 - PAP
Wysoka dynamika inflacji w kwietniu będzie przesłanką za pozostawieniem bez zmian stóp procentowych również w maju. Jeśli projekcja inflacji i PKB potwierdzi, że RPP ma kontrolę nad inflacją, do obniżki stóp może dojść w czerwcu - uważa Marian Noga.
"Jesteśmy ciągle w fazie obniżek, ale podtrzymuję moją wcześniejszą opinię, że nie wykluczałbym pauzy również w maju, jeśli chodzi o obniżki stóp".
"Według najnowszej krótkookresowej prognozy NBP inflacja za kwiecień może wynieść 3,8 proc. Jeżeli ta prognoza zostanie potwierdzona przez GUS, to byłaby przesłanka, za pozostawieniem stóp w maju bez zmian".
"Jeśli projekcja potwierdzi, że RPP ma nad nią pełną kontrolę (nad inflacją - PAP) - wtedy byłoby jeszcze pole do obniżek stóp procentowych, które mogłoby zostać zrealizowane nawet w czerwcu".
====================================================
DARIUSZ FILAR - 30.4 - RADIO PiN
Zdaniem Dariusza Filara wzrost deficytu budżetowego zawęzi pole Rady Polityki Pieniężnej do dalszych obniżek stóp procentowych.
"Sytuacja budżetowa jest dla nas niezwykle ważna, myśmy podkreślali na początku roku, że poprzez bardzo dużą dyscyplinę finansów publicznych minister finansów nam rozszerzył to pole do obniżek".
====================================================
DARIUSZ FILAR - 30.4 - DZIENNIK
Dariusz Filar uważa, że RPP powinna wstrzymać się z obniżkami stóp procentowych przynajmniej do czerwca.
Filar, pytany w rozmowie z "Dziennikiem" o kolejne kroki RPP powiedział, że nie zmienia zdania, że Rada powinna powstrzymać się z obniżkami stóp procentowych przynajmniej do czerwca.
"W czerwcu będziemy mieli nową projekcję inflacyjną. Uwzględni ona wszystkie dane, które napłynęły od stycznia - m.in. obniżki stóp o 125 pkt bazowych i kształtowanie się sytuacji gospodarczej za granicą. To pozwoli przyjrzeć się dokładniej przyszłości".
====================================================
ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 29.4 - TVN CNBC
Andrzej Sławiński uważa, że jeśli potwierdzą się pozytywne wskaźniki wyprzedzające koniunktury polskiej gospodarki, to obniżki stóp procentowych mogą nie być "tak szybkie, jak się tego oczekuje".
Zdaniem Sławińskiego, jeśli będzie się utrzymywać zła koniunktura w krajach europejskich, RPP może kontynuować obniżki stóp procentowych, jednak:
"jeśli sytuacja będzie zgodna z tym, co pokazują wskaźniki wyprzedzające koniunktury polskiej gospodarki, które nie są złe, to jeśli nastąpią obniżki stóp procentowych, to mogą być nie tak szybkie, jak się tego oczekuje".
====================================================
HALINA WASILEWSKA-TRENKNER - 29.4 - PR. 1 POLSKIEGO RADIA
Na kwietniowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe bez zmian głównie za sprawą silnych wahań kursu PLN oraz podwyższonego poziomu inflacji - poinformowała Halina Wasilewska-Trenkner.
"Za tą decyzją (RPP - PAP) stało takie rozumowanie: po pierwsze gospodarka ma się niezbyt dobrze, ale też lepiej niż przewidywano jeszcze kilkanaście tygodni temu".
"Złoty ma także taki okres wzmożonej wahliwości, nie chcielibyśmy żadnym ruchem Rady przyczyniać się do wzrostu tej wahliwości".
Wśród czynników przemawiających za stabilizacją stóp procentowych w kwietniu stała także podwyższona inflacja.
"Wzięliśmy pod uwagę wysoką inflację, z eksperckich, krótkich prognoz wynika, że inflacja ciągle będzie w części wyższych odchyleń od celu".
====================================================
DARIUSZ FILAR - 29.4 - PR. 3 POLSKIEGO RADIA
Kwestia stabilizacji kursu złotego była przedmiotem dyskusji na środowym posiedzeniu RPP i wpłynęła na decyzję Rady - poinformował Dariusz Filar, członek Rady Polityki Pieniężnej.
"Sprawa stabilizacji kursu i utrzymania go na poziomie odpowiednio mocnym była bardzo mocno dyskutowana i wpłynęła na decyzję RPP".
====================================================
ANDRZEJ SŁAWIŃSKI - 29.4 - POLSAT NEWS
Andrzej Sławiński nie wyklucza, że mogą nastąpić kolejne obniżki stóp procentowych, jednak zależeć to będzie od stanu koniunktury w krajach UE.
"Czynnikiem ryzyka jest niepewność koniunktury w krajach strefy euro. (...) Przyszłość przyniesie odpowiedź jak może się ona kształtować w strefie euro, jak i w naszej gospodarce".
"(...)Na razie można założyć, że jesteśmy w cyklu łagodzenia, (...) wielkość i skala zależna będzie od kształtowania się koniunktury u naszych głównych partnerów".
====================================================
ANDRZEJ WOJTYNA - 29.4 - KONFERENCJA PO POSIEDZENIU RPP
Zdaniem Andrzeja Wojtyny przesunięcie w czasie kalendarza ERM2 i EMU ma implikacje dla prowadzenia polityki kursowej i monetarnej.
"Przesunięcie w czasie kalendarza ERM2 i EMU w jakimś stopniu modyfikuje uwarunkowania instytucjonalne, od których zależy kurs walutowy, prowadzenie polityki kursowej z implikacjami płynącymi z tego również dla celu inflacyjnego".
"Tym bardziej wzmacnia to, że wśród czynników, które relatywnie wpływają na naszą decyzję jest dbałość o kurs i redukowanie jego zmienności będzie tym, co będzie nam w nowym kontekście przyświecać".
====================================================
SŁAWOMIR SKRZYPEK - 29.4 - KONFERENCJA PO POSIEDZENIU RPP
Prezes NBP Sławomir Skrzypek powiedział w środę, że RPP jest nadal w cyklu łagodzenia polityki pieniężnej. Prezes dodał, że Rada z troską obserwuje deficyt finansów publicznych.
"Jesteśmy dalej w fazie łagodzenia polityki monetarnej. Wszystkie dane z rynku będziemy oceniać pod kątem wzrostu gospodarczego oraz inflacji, jednak inflacja na tym etapie nie stanowi problemu".
"Sprawa deficytu sektora finansów publicznych jest głęboką troską RPP. Tak znaczące przekroczenie deficytu było brane pod uwagę podczas naszej dyskusji i decyzji".(PAP)
jba/ jtt/