Trwa ładowanie...
d13nqal

Zezwolenia KSSE na inwestycje w Dąbrowie Górniczej, Żorach i Zabrzu

Około 195 mln zł zainwestują na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej (KSSE) trzej inwestorzy, którzy otrzymali ostatnio pozwolenia na działalność w strefie. Chodzi o nowe projekty firmy Brembo Dąbrowie Górniczej, Shelf31 w Żorach i PGB Polska w Zabrzu.

Share
d13nqal

Największą z tych inwestycji planuje działający od 2003 r. na terenach podstrefy sosnowiecko-dąbrowskiej potentat w dziedzinie systemów hamulcowych, firma Brembo.

To już czwarte pozwolenie na rozwój działalności koncernu w tym miejscu. Realizowana do 2019 r. inwestycja dotycząca odlewni ma zwiększyć zatrudnienie w dąbrowskim Brembo z obecnych ponad 1,1 tys. osób o 35 kolejnych. Wartość finansowego zaangażowania koncernu w KSSE wzrośnie dzięki niej o 160 mln zł - do ponad 860 mln zł.

Branży motoryzacyjnej będzie dotyczyła też inwestycja w Żorach, na którą zezwolenie otrzymała spółka Shelf31. Koreańska firma ma tam zainwestować 25 mln zł w zakład produkujący elementy siedzeń samochodowych (zagłówki, mechanizmy regulacyjne zagłówków oraz podłokietniki). Zakład ma powstać do końca 2017 r.; jego uruchomienie powinno wiązać się z utworzeniem co najmniej 300 nowych miejsc pracy.

d13nqal

W Zabrzu zainwestować ma natomiast polska spółka belgijskiego producenta nylonowych zamocowań wykorzystywanych przy ociepleniach budynków. Firma PGB Polska ma kupić działkę o powierzchni ponad 2,6 ha i zainwestować 10 mln zł, tworząc pięć nowych etatów. Zgodnie z założeniami inwestora rozpoczęcie tej działalności nastąpi najpóźniej w 2019 r.

Na początku br. władze KSSE sygnalizowały, że spodziewają się w bieżącym, 20. roku istnienia Strefy ok. 25 nowych inwestycji wartych łącznie ponad 1 mld i wiążących się z utworzeniem nawet 1,5 tys. nowych miejsc pracy. Według prezesa Strefy Piotra Wojaczka kolejne już udzielone w tym roku zezwolenia potwierdzają realizację tych planów przygotowanych.

"Jestem przekonany, że wynik którym zamkniemy pierwsze półrocze potwierdzi, że znajdujemy się na dobrej drodze do osiągnięcia założeń" - ocenił Wojaczek.

W czterech pierwszych miesiącach br. roku KSSE pozyskała inwestycje o wartości przekraczającej 320 mln zł, które powinny pozwolić utworzyć ponad 400 etatów.

d13nqal

Wśród inwestorów znalazły się spółki: Sest Luve Polska (włoski inwestor z branży maszynowej zainwestuje w gliwickiej części strefy), Agrotex (inwestycja polskiej firmy z branży tworzyw sztucznych w Żorach), TRW Polska z branży automotive (kolejny projekt w zakładzie produkcyjnym w Częstochowie), MPS System z branży chemicznej (nowy zakład w gminie Radziechowy-Wieprz) oraz producent przewodów paliwowych TI Poland (nowy zakład również w gminie Radziechowy-Wieprz).

KSSE jest według Financial Times jedną z dwóch najlepiej rozwiniętych specjalnych stref ekonomicznych na świecie, jest też liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych. Zajmuje ponad 2 tys. hektarów na obszarze 42 gmin w woj. śląskim, opolskim i małopolskim. W tym roku świętuje 20-lecie istnienia.

d13nqal

Podziel się opinią

Share
d13nqal
d13nqal