Zielona Góra/ Ruszyło głosowanie do budżetu obywatelskiego 2017 r.
Od poniedziałku zielonogórzanie mogą oddawać głosy na inwestycje, które mają szansę na realizację w ramach budżetu obywatelskiego na 2017 r. Na liście są 164 propozycje.
21.11.2016 15:15
Na wykonanie wyłonionych przez mieszkańców przedsięwzięć zarezerwowano w projekcie budżetu miasta Zielonej Góry 6 mln zł - poinformowała PAP Monika Zapotoczna z Biura Prezydenta Zielonej Góry.
Głosowanie potrwa do 16 grudnia, a jego wyniki mają zostać ogłoszone do 13 stycznia przyszłego roku.
Mieszkańcy zgłosili 259 propozycji do budżetu obywatelskiego na 2017 r., a 164 z nich pozytywnie zweryfikowano przez służby prezydenta miasta. Podzielono je na dwie grupy: inwestycje małe (do ok. 150 tys. zł) i duże. Na liście tych pierwszych znajduje się 100 zadań.
W przypadku mniej kosztownych inwestycji dominują te związane remontami ulic i chodników czy budową oświetlenia ulicznego; są także nieco mniej standardowe, jak propozycja instalacji tablicy elektronicznej informującej o jakości powietrza czy montaż w mieście budek dla ptaków.
W gronie inwestycji, na które planowane wydatki przekraczają 150 tys. zł, także jest wiele związanych z drogami i chodnikami, ale nie tylko. Wśród 64 propozycji są m.in.: stworzenie systemu wypożyczalni rowerów, budowa domu wielopokoleniowego dla starszych i młodzieży czy modernizacja parku Piastowskiego.
Każdy głosujący może oddać jednej głos na zadanie z listy dużych projektów i pięć głosów na te z listy małych.
W tym roku nie można było zgłaszać inwestycji oświatowych. Ponadto, po zmianach w regulaminie w głosowaniu mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy Zielonej Góry oraz osoby zameldowane czasowo lub na stałe w tym mieście, które najpóźniej w dniu głosowania ukończyły 13 lat.
W ramach budżetu obywatelskiego na 2016 r. zielonogórzanie wyłonili 11 inwestycji, oddając prawie 114 tys. głosów. Wśród wybranych zadań były m.in. budowa stołówki przy III LO, modernizacja stadionu do futbolu amerykańskiego, inwestycje drogowe, wykonanie murali w mieście czy remont i wyposażenie Centrum Rozwoju Przystań.
Informacje na temat budżetu obywatelskiego znajdują się na stronie internetowej miasta. Zamieszczono tam m.in. listy inwestycji poddanych pod głosowanie oraz zasady udziału w głosowaniu.