Trwa ładowanie...
d1ngt1l
19-11-2016 12:35

Zielona Góra w 2017 r. przeznaczy 213,7 mln zł na inwestycje

W przyszłym roku Zielona Góra przeznaczy na inwestycje 213,7 mln zł, co stanowi 25 proc. wszystkich zaplanowanych wydatków. W projekcie budżetu miasta na 2017 r. po stronie dochodów zapisano 828,5 mln zł, a wydatków - 852,3 mln zł. Deficyt wyniesie 23,8 mln zł - poinformowała PAP Monika Zapotoczna z Biura Prezydenta Zielonej Góry.

d1ngt1l
d1ngt1l

"Miasto w przyszłym roku zamieni się w spory plac budowy. Na inwestycje przeznaczymy ponad 200 mln zł. Połowa tych zadań powstanie w formule Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT)" - powiedział prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki.

W dziale inwestycji 40 mln zł zapisano na zakup pierwszych autobusów elektrycznych i budowę infrastruktury do ich zasilania i obsługi. To strategiczny projekt miasta mający z jednej strony odnowić tabor, a z drugiej sprawić, by komunikacja miejska była mniej uciążliwa dla środowiska. "Zakładam, że jeszcze w tym roku rozstrzygniemy pierwsze przetargi i podpiszemy pierwsze umowy" - dodał Kubicki.

Pierwszym krokiem do elektryfikacji taboru będzie budowa centrum przesiadkowego i przebudowa układu ulicznego w pobliżu dworca PKP. Powstanie też zadaszenie łączące centrum MZK z dworcem. Na peronach pojawią się nowe wiaty. Tu też powstaną stanowiska do szybkiego ładowania autobusów przy pomocy pantografów. Po wykonaniu sieci ładowarek na 11 pętlach i w zajezdni, możliwe będzie wpuszczenie na ulice elektrycznych autobusów.

W przyszłym roku miasto planuje szereg inwestycji drogowych. Najważniejszą z nich będzie remont i przebudowa głównej ulicy Zielonej Góry - Bohaterów Westerplatte. Inwestycja ma kosztować ok. 8,6 mln zł. Miasto otrzymało już 3 mln zł dotacji. Trwają przygotowania do ogłoszenia przetargu.

d1ngt1l

Na 2017 r. zaplanowano także budowę Trasy Aglomeracyjnej pomiędzy ul. Batorego i al. Zjednoczenia. W ramach tej inwestycji ma być wyremontowana również ul. Dworcowa od ul. Batorego do ul. Ułańskiej. Pozostały odcinek ul. Dworcowej również zostanie wyremontowany wraz z budową centrum przesiadkowego MZK nieopodal dworca PKP. Ta inwestycja też ma się rozpocząć w przyszłym roku.

W budżecie zarezerwowano również pieniądze na budowę ronda na końcu ul. Wrocławskiej, przy zjeździe do Raculi. Inwestycja ma kosztować 12 mln zł, z czego 10,2 mln zł dołoży marszałek z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Podobnie, jak w innych lubuskich miastach największa część budżetu zostanie skonsumowana przez oświatę i edukację. Wydatki na te cele określono w projekcie na ok. 260 mln zł. Do subwencji miasto będzie musiało dołożyć z własnego budżetu 84 mln zł. Na realizację programu 500 plus Zielona Góra otrzyma ok. 59 mln zł, a na wszystkie wydatki związane z polityką społeczną przeznaczy ponad 158 mln zł.

Na zadania z zakresu kultury, sportu i turystyki zapisano w projekcie ok. 26 mln zł, a prawie 112 mln zł na gospodarkę mieszkaniową i komunalną. Na rozliczenia i obsługę długu Zielona Góra zamierza wydać ok. 5,2 mln zł, a na realizację przyszłorocznego budżetu obywatelskiego zarezerwowano 6 mln zł.

d1ngt1l

W strukturze dochodów Zielonej Góry prawie połowę stanowią dochody własne, czyli podatki i opłaty lokalne, udział w podatkach PIT i CIT. Ta ostatnia pozycja to 205,4 mln zł. Pozostałe dochody będą stanowiły dotacje celowe i subwencje z budżetu państwa. Z funduszy unijnych samorząd liczy na wsparcie w wysokości 17 proc. dochodów budżetowych, tj. ok. 140 mln zł.

Obecnie dług Zielonej Góry sięga 243 mln zł. Zgodnie z przyjętymi założeniami, na koniec 2017 roku zadłużenie miasta ma zwiększyć się o 43 mln zł.

d1ngt1l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ngt1l