Trwa ładowanie...
d2a9cxo

Złotnik wygrał konkurs na "Najpiękniejszą Wieś Lubuską" 2014 roku

Złotnik w gminie Żary wygrała tegoroczną edycję konkursu "Najpiękniejsza Wieś Lubuska 2014". Drugie miejsce przypadło mieszkańcom wsi Białcz w gminie Witnica, a trzecie Bukowicy z gminy Niegosławice.
Share
d2a9cxo

Informację o wynikach konkursu przekazał PAP rzecznik Zarządu Woj. Lubuskiego Michał Iwanowski.

W ciągu kilku minionych lat w Złotniku udało się przeprowadzić kilka sporych inwestycji, a sami mieszkańcy aktywnie włączają się w życie społeczne. We wsi wybudowano plac zabaw, boiska, wyremontowano świetlicę, uporządkowano cmentarz. Zdaniem jej sołtysa Kazimierza Ostrowskiego, to dobre miejsce do życia.

Urzędnicy podkreślają, że celem tego swoistego przeglądu dokonań lubuskich wsi jest nie tylko promowania ich za wyjątkowe walory estetyczne, ale także docenienie zaangażowania mieszkańców w codzienne życie wsi.

d2a9cxo

Wybierając miejscowości jury dużą uwagę zwraca na społeczne zaangażowanie ludności w życie i codzienność wsi. Komisja ocenia kultywowanie tradycji, przekazywanie wartości i obyczajów. Ważnym aspektem jest również stwarzanie przestrzeni do realizacji nowych pomysłów, które jednoczą mieszkańców zarówno starszego, jak i młodszego pokolenia.

"To nie jest casting piękności, ale przede wszystkim aktywności. Mamy naprawdę co pokazać. Gołym okiem widać, jak zmienia się nasza lubuska wieś. Widać, że pieniądze, zwłaszcza te z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, przynoszą konkretne rezultaty" - powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.

Zwycięzcy konkursu otrzymali nagrody finansowe - 8 tys. zł za pierwsze oraz odpowiednio 6 tys. i 4 tys. za dwa kolejne miejsca. Ponadto jury wyróżniło kilka innych lubuskich wsi: Lubinicko (gm. Świebodzin), Łaz i Droszków (gm. Zabór) oraz Budachów i Dobrosułów (gm. Bytnica).

Zgodnie z zapisami regulaminu z terenu jednej gminy można było zgłosić dowolną liczbę sołectw. Był jednak warunek, że nie może to być miejscowość, która wygrała w którejś z pięciu poprzednich edycji konkursu.

d2a9cxo

Przedsięwzięcie co roku jest współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. Konkurs odbywa się nieprzerwanie od 2010 roku. Gala związana z wręczeniem nagród tegorocznym laureatom odbyła się w środę w Sali Kolumnowej Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze.

Konkurs organizuje sekretariat regionalny Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich, Lubuskie Stowarzyszenie Sołtysów, Lubuski Ośrodek Doradztwa Rolniczego i Lubuska Izba Rolnicza.

W ubiegłym roku w tym konkursie zwyciężyła wieś Lubno (gm . Lubiszyn). Drugie miejsce jury przyznało wsi Biedrzychowice (g. Żary), a trzecie wsi Przytok (gm. Zabór). Ponadto wyróżnienia otrzymały Wężyska w gminie Krosno Odrzańskie i leżąca w gminie Zielona Góra miejscowość Zatonie.

d2a9cxo

Podziel się opinią

Share
d2a9cxo
d2a9cxo