Trwa ładowanie...
dwylrz4

Złoty, bez wsparcia NBP i BGK, będzie się osłabiał, choć lepszy sentyment umocnił PLN na otwarciu

24.11. Warszawa (PAP) - Złoty, jeżeli zostanie pozbawiony wsparcia ze strony banku centralnego i BGK prawdopodobnie będzie się osłabiał - uważają analitycy. Nieobecność...

Share
dwylrz4

24.11. Warszawa (PAP) - Złoty, jeżeli zostanie pozbawiony wsparcia ze strony banku centralnego i BGK prawdopodobnie będzie się osłabiał - uważają analitycy. Nieobecność amerykańskich inwestorów na rynku może jednak zmniejszyć presję na złotego, a stabilizacja polskiej waluty może przynieść korektę ostatnich wzrostów rentowności.

"Rynek jest spokojny. (...) Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest konsolidacja poniżej poziomu 4,50/EUR" - powiedział PAP Marek Cherubin z Banku BPH.

"Polskie aktywa tym razem nie uchroniły się przed spadkami, a wczorajsza interwencja NBP nie przyniosła uspokojenia na rynku walutowym. Dziś reakcje inwestorów na rynku obligacji powinny być bardziej stonowane, choć wszystkie scenariusze są możliwe. Polskie pary pozostają poniżej wczorajszych +górek+, niemniej jednak dynamika zmian może przynieść kolejne maksima. EUR/PLN może być ograniczony poziomami 4,44 oraz 4,52" - napisano w porannym biuletynie Banku Pekao SA.

dwylrz4

Narodowy Bank Polski potwierdził w komunikacie, że dokonał w środę sprzedaży pewnej ilości walut obcych za złote.

Dilerzy walutowi w środę około godz. 9.40 poinformowali PAP, że NBP interweniował na rynku walutowym, sprzedając euro. Złoty umocnił się po interwencji z poziomu 4,4730 do 4,4400 za euro.

W wtorek wiceprezes NBP Witold Koziński informował w rozmowie z PAP, że przeciwdziałanie przez NBP niekorzystnym tendencjom na rynku walutowym jest nadal wysoce prawdopodobne.

"Rynek potrzebował zaledwie trzech sesji w tym tygodniu, aby EUR-PLN zaczął testować ważny opór na poziomie 4,50. W naszej ocenie powyżej tego poziomu rośnie prawdopodobieństwo interwencji ze strony BGK i NBP. Aby były one skuteczne w zatrzymaniu dalszego osłabienia PLN, muszą być zdecydowanie odważniejsze niż ubiegłotygodniowe działania BGK i wczorajsza akcja NBP. Jeżeli determinacja NBP i BGK nie będzie wystarczająco silna, to możemy być dziś świadkami dalszego kroczącego wzrostu EUR-PLN w kierunku 4,54. Presja na PLN w drugiej części dzisiejszej sesji może być dziś nieco niższa niż wczoraj z uwagi na dzień wolny od pracy w USA (Dzień Dziękczynienia)" - napisano w porannym biuletynie Banku BPH.

dwylrz4

STABILIZACJA PLN MOŻE PRZYNIEŚĆ LEKKĄ KOREKTĘ WZROSTU RENTOWNOŚCI

"Rynek otwiera się trochę mocniej niż wczorajsze zamknięcie. Jest to związane z nieco lepszym sentymentem na giełdach i mocniejszą złotówką. Mamy odreagowanie na rynkach, ale niepewność nadal jest duża" - powiedział PAP Bartłomiej Wit, szef dilerów papierów dłużnych z ING BSK.

"Rozczarowujące wyniki aukcji Bundów w dniu wczorajszym zachwiały także polskim rynkiem długu. Jeżeli nie dojdzie do zdecydowanych interwencji NBP, które zepchną PLN na mocniejsze poziomy, to reminiscencje wczorajszych wydarzeń możemy obserwować także dziś w postaci dalszych wzrostów rentowności polskich obligacji rządowych. Stabilizacja EUR-PLN może z kolei stać się przyczynkiem do częściowej korekty wczorajszego ruchu i niewielkich wzrostów cen krajowych papierów skarbowych" - uważają analitycy Banku BPH.

Dilerzy oceniają, że część inwestorów w środę była zaskoczona poziomem akceptowanych przez BGK cen i skracała pozycje w obligacjach skarbowych o zbliżonych terminach zapadalności. To, wraz z reakcją na nieudany przetarg obligacji w Niemczech, wywołało dużą przecenę obligacji.

W środę BGK sprzedał obligacje infrastrukturalne IDS1022 za 902,0 mln zł przy popycie 1.072,0 mln zł i średniej rentowności 6,287 proc.

czwartek środa środa 9.20 16.30 10.40

EUR/PLN 4,4875 4,4976 4,4602 USD/PLN 3,3550 3,3641 3,3162 EUR/USD 1,3374 1,3365 1,3444

OK0114 4,85 4,84 4,77 PS0416 5,26 5,26 5,16 DS1021 5,98 5,98 5,87 (PAP)

mak/ ana/

dwylrz4

Podziel się opinią

Share
dwylrz4
dwylrz4