Złoty mocniejszy do euro, euro zyskuje do dolara

Warszawa, 22.05.2014 (ISBnews/ City Index) - Środa upłynęła pod znakiem odrabiania strat przez złotego w relacji do euro. Kurs EUR/PLN znalazł się w lokalnej konsolidacji...

22.05.2014 | aktual.: 22.05.2014 09:53

Warszawa, 22.05.2014 (ISBnews/ City Index) - Środa upłynęła pod znakiem odrabiania strat przez złotego w relacji do euro. Kurs EUR/PLN znalazł się w lokalnej konsolidacji pomiędzy poziomami 4,1750 i 4,1950, ale wahania cen w najbliższych dniach nie powinny mieć aż tak dużego zakresu.

Wczoraj mieliśmy ciekawą sesję na złotym. Po osiągnięciu przez kurs EUR/PLN wartości tuż pod 4,1950, czyli pod ważnym oporem, cena szybko została zbita do okolic wsparcia przy 4,1750.

"Poziom 4,1750 był już testowany w zeszłym tygodniu, co daje obraz lokalnej konsolidacji na EUR/PLN. Ruch ten wpisuje się w ogólną tendencję trendu bocznego i niewykluczone, że przełamanie 4,1750 może spowodować kontynuację lokalnego trendu spadkowego do 4,1650. Z drugiej strony, gdyby jednak 4,1950 zostało zaatakowane i przełamane w górę, to istnieje szansa na falę wzrostu przynajmniej do 4,22" - prognozuje Marcin Niedźwiecki, specjalista rynku CFD i Forex w City Index.
W ocenie Niedźwieckiego szanse na tak dużą zmienność między wspomnianymi poziomami na EUR/PLN są niewielkie. Jedynym katalizatorem, który mógłby je spowodować, mogą być nieoczekiwane wiadomości, czy to z Ukrainy czy z gospodarki europejskiej, a co za tym idzie nagły - wzrost awersji do ryzyka. Na osłabienie złotego może zadziałać też bardziej gołębi protokół z posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej.

O ile trudno skazać konkretny powód umocnienia PLN, o tyle dla kursu EUR/USD duże znaczenie miały słowa Jensa Weidmanna, szefa Bundesbanku. Stwierdził on, że czerwcowa obniżka stóp procentowych przez Europejski Bank Centralny nie jest jeszcze przesądzona. Na fali tych informacji euro do dolara umocniło się, a kurs EUR/USD osiągnął lokalne minimum w okolicach 1,3650.

Na dziś kalendarz ekonomiczny przewiduje publikację wskaźników koniunktury gospodarczej PMI, zarówno z Europy, jak i USA. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na wystąpienia publiczne szefa Fed San Francisco Johna Williamsa oraz szefa Bundesbanku Jensa Weidmanna. Piątek może upłynąć spokojnie z uwagi na małą ilość istotnych danych ekonomicznych.

(ISBnews/ City Index)

Źródło artykułu:ISBnews
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)