Złoty mocny mimo niespełnienia oczekiwań

Wczorajsze słabsze od oczekiwań dane z polskiego rynku pracy nie zatrzęsły rynkiem. Pomimo delikatnych osłabień złoty i tak zachowuje się wyraźnie lepiej niż reszta walut w naszym regionie, gdzie zarówno lira jak i forint tracą po decyzjach banków centralnych. Wczoraj opublikowano kolejny pakiet przepisów z Komisji Europejskiej, który z pewnością nie wesprze polskiej gospodarki. Dziś natomiast poznamy ważne dane z brytyjskiego rynku pracy.

Złoty mocny mimo niespełnienia oczekiwań
Źródło zdjęć: © Internetowy Kantor

22.01.2014 | aktual.: 22.01.2014 10:30

Poznaliśmy wczoraj dane o produkcji przemysłowej za grudzień. Wzrosła ona o 6,6%. Pozornie jest do dobry wynik, ale patrząc na niego, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Po pierwsze są to dane w ujęciu rocznym. Skoro rok temu wzrost produkcji przemysłowej był słaby i wynosił zaledwie 2,2%, zatem obecny odczyt korzystał z tzw. efektu niskiej bazy. Efekt ten polega na tym, że okres bazowy - w tym wypadku poprzedni rok - miał tak niską wartość, że nawet z samego powrotu do normy danego zjawiska wskaźnik wzrostu będzie wysoki. Z drugiej strony jest to najwyższy odczyt od roku i sugeruje pewną stabilizację w gospodarce. Wielu analityków spodziewało się wskazań w okolicach 10%. Wynikało to prawdopodobnie z większej liczby dni roboczych. Inwestorzy podeszli do tych danych z pewnym dystansem, delikatnie przeceniając złotego, jednakże nie tak mocno, jak można by się spodziewać po niemal 4% niższej od oczekiwań produkcji przemysłowej. Stało się tak między innymi dlatego, że w ostatnich dniach wielu obserwatorów
zwracało uwagę na zbyt optymistyczne oczekiwania wobec gospodarki, tym bardziej że łagodna zima nie sprzyjała przemysłowi energetycznemu.

Pomimo tego złoty pozostaje najstabilniejszą walutą regionu, a właściwie swojego tzw. koszyka walut. Wczoraj węgierski forint osłabiał się w wyniku decyzji o obniżce stóp procentowych do 2,85%. Obniżka była symboliczna, gdyż redukcja wyniosła 0,15%, ale to i tak więcej niż oczekiwał rynek. Z kolei w Turcji tamtejsza lira traciła w wyniku niespełnionych oczekiwań wzrostu stóp procentowych. Dla przypomnienia wynoszą one 4,5%, czyli mniej więcej tyle co w Polsce na początku serii obniżek.

Dzisiaj o 10:30 osoby zainteresowane funtem brytyjskim warto, by zainteresowały się danymi z tamtejszego rynku pracy. Waluta Wielkiej Brytanii chyba najsilniej reaguje obecnie na dane makroekonomiczne ze wszystkich walut krajów rozwijających się, zatem jeżeli bezrobocie nie spadnie zgodnie z oczekiwaniami do 7,3%, możemy spodziewać się przeceny na funcie.

Komisja Europejska opublikowała nowy pakiet klimatyczny. Dla Polski dotkliwe z pewnością będą limity ograniczeń dwutlenku węgla. Można się było tego spodziewać, biorąc pod uwagę popularność hipotezy o wpływie emisji tego gazu na efekt cieplarniany w bardzo silnym w UE lobby ekologicznym. Z kolei odłożono do konsultacji na za 18 miesięcy rygorystyczne przepisy dotyczące gazu łupkowego. Decyzja ta cieszy wielu obserwatorów, aczkolwiek patrząc na to biznesowo, lepiej jest inwestować, znając otoczenie ekonomiczno-prawne swoich działań. W efekcie ta sytuacja przejściowa moim zdaniem bardziej przeszkodzi potencjalnym inwestycjom niż pomoże.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na następujące dane:

10:30 - Wielka Brytania - stopa bezrobocia oraz wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, 13:00 - USA - liczba wniosków o kredyt hipoteczny.

EUR/PLN

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 22.10.2013 do 22.01.2014

Kwotowania EUR/PLN poruszają się w łagodnym trendzie spadkowym. Kurs odbił się od górnego ograniczenia kanału, po czym zaczął gwałtownie osłabiać się i od góry kanału spadł o 3 grosze, zatrzymując się poniżej połowy formacji. Jednakże ruch ten wytracił impet, a kurs odrobił cały ten spadek ponownie, wracając pod górne ograniczenie formacji. Gdyby ruch w dół był kontynuowany, to kolejnym wsparciem są okolice 4,1300, gdzie swoje minima miał poprzedni ruch. W przypadku ruchu w górę kolejnym oporem jest górne ograniczenie formacji na poziomie 4,1700.

CHF/PLN

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 22.10.2013 do 22.01.2014

Obraz
© (fot. Internetowy Kantor)

Kurs CHF/PLN od połowy października poruszał się w trendzie wzrostowym. Tuż przed świętami w wyniku gwałtownych osłabień franka doszło do wybicia dołem z formacji. Następnie poruszał się dwa tygodnie w trendzie bocznym, po czym znowu się osłabia w gwałtownych ruchach, osiągając najniższe poziomy od maja zeszłego roku i tworząc trend spadkowy. Najbliższym oporem dla dalszych wzrostów jest testowana linia łącząca maksima lokalne grudnia i stycznia, czyli poziom 3,3750. Dla ruchu w dół brakuje kolejnych istotnych technicznych wsparć oprócz dolnego ograniczenia formacji na 3,3500.

USD/PLN

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 22.10.2013 do 22.01.2014

Obraz
© (fot. Internetowy Kantor)

Kurs USD/PLN przebił ważne minima na poziomie 3,0200, ustanawiając najniższe poziomy od ponad dwóch lat. Oglądaliśmy kilka prób testowania psychologicznej bariery 3,0000, będącej silnym wsparciem dla kursu przed kontynuacją dalszych spadków na tej parze walutowej, po czym kurs gwałtownie zawrócił ku górze tworząc trend wzrostowy. W ruchu tym ważnym oporem są testowane poprzednie ważne minima na 3,0800. W przypadku spadków wsparciem jest linia łącząca minima ostatnich tygodni na 3,0400, a dalej wspomniane okolice 3,0200.

GBP/PLN

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 22.10.2013 do 22.01.2014

Obraz
© (fot. Internetowy Kantor)

Kurs GBP/PLN ponownie odbił się od wzrostowej linii łączącej minima lokalne ostatnich miesięcy. Dla dalszych wzrostów najbliższym oporem jest 5,0750, czyli maksimum ostatniego ruchu. Dla spadków następnym wsparciem jest poziom 4,9800, czyli wspomniana linia łącząca minima ostatnich miesięcy.

Komentarze walutowe przygotowują dealerzy Currency One SA.

_ Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. _

eurusdkurs eurowaluty
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)