Złoty pod presją wobec dolara, inflacja CPI w kalendarzu

Środowy, poranny handel na rynku walutowym przynosi kontynuację stabilizacji złotego wobec euro i franka oraz lekkie osłabienie w stosunku do dolara amerykańskiego. Inwestorzy wyceniają polską walutę następująco: 4,1820 PLN za euro, 3,0489 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4297 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu ponownie spadły, tym razem osiągając poziom 3,812% w przypadku papierów 10-letnich.

Złoty pod presją wobec dolara, inflacja CPI w kalendarzu
Źródło zdjęć: © DM BOŚ

Obraz
© (fot. DM BOŚ)

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku polskiej waluty przyniosło reakcję na wydarzenia z szerokiego rynku. Informacje, iż niemiecki Bundesbank byłby gotów poprzeć działania Europejskiego Banku Centralnego (ECB) na rzecz przeciwdziałania zbyt niskiej inflacji spowodowały spadek wyceny europejskiej waluty oraz umocnienie amerykańskiego odpowiednika. W konsekwencji złoty pozostawał w miarę stabilny w stosunku do EUR, CHF oraz nieznacznie tracił w stosunku do dolara amerykańskiego. W szerszym ujęciu inwestorzy na złotym czekają na zbliżające się publikacje z polskiej gospodarki, równocześnie pamiętając o utrzymującym się zagrożeniu ukraińskim. Bilans początku tygodnia wskazuje jednak na ograniczone zainteresowanie polską walutą i poza wczorajszym spadkiem wobec USD większą zmienność możemy zaobserwować dopiero po odczycie CPI oraz „flash” PKB.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dot. inflacji w ujęciu CPI za kwiecień. Rynek spodziewa się wskazania na poziomie 0,6% r/r z 0,7% r/r uprzednio, choć nie brak również głosów zakładających możliwy mocniejszy spadek do okolic 0,5% r/r. Odczyt zgodny z oczekiwaniami nie zmieni wiec znacząco perspektyw dla RPP, która zmagając się z niską inflacją może dokonać pierwszych podwyżek dopiero w I kw. 2015r., a nawet później.

Z rynkowego punktu widzenia niepokojącym sygnałem jest wyjście powyżej oporu na 3,0485 PLN za dolara, co sugeruje utrzymanie dynamiki ruchu i możliwe podbicie, aż do 3,077 PLN. Impuls ten może zostać jednak zanegowany jeżeli w pierwszej fazie sesji kwotowania cofną się poniżej ww. progu. Niezależnie od wydarzeń na USD/PLN najbardziej prawdopodobnym scenariuszem wydaje się obecnie lekkie osłabienie złotego wobec euro oraz franka szwajcarskiego.

Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

Źródło artykułu:Dom Maklerski BOŚ
walutynotowania walutkomentarz walutowy

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)