Złoty pozostaje stabilny na koniec tygodnia
Warszawa, 29.07.2016 (ISBnews/ Kantoronline.pl) - W piątek na rynku walutowym widać lekką korektę wczorajszych spadków na głównych parach złotowych i obecnie wszystkie kursy, solidarnie kierują się na północ. Skala tej korekty wydaje się jednak dość ograniczona
29.07.2016 | aktual.: 02.08.2016 16:06
Czwartkowa sesja na rynku walutowym przebiegała pod znakiem dyskontowania decyzji w sprawie stóp procentowych lipcowego posiedzenia amerykańskiej Rezerwy Federalnej.Fed, co nie było aż takim zaskoczeniem, pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie, jednak wymowa komunikatu opublikowanego po posiedzeniu była bardzo gołębia. Osłabiło to wyraźnie amerykańską walutę na rynku, także w stosunku do złotego. Wczoraj, najtaniej dolara można było kupić za niespełna 3,93 zł.Opublikowane w środę słabe dane o zamówieniach na dobra trwałe w USA (spadły w czerwcu o 4 proc.) oraz wczorajsze, gorsze od zakładanych dane z amerykańskiego rynku pracy, niejako potwierdzają słuszność realizowanej obecnie polityki monetarnej przez Fed.
Na fali poprawy sentymentu wokół walut rynków wschodzących co powoduje przepływ w ich kierunku kapitału światowego, nasza rodzima waluta umocniła się również wczoraj w stosunku do pozostałych walut bazowych, przy czym kurs GBP/ PLN zbliżył się do swojego minimum z 11 lipca, atakując w dół poziom 5,16.
Dziś już jednak widzimy lekką korektę wczorajszych spadków na głównych parach złotowych i obecnie wszystkie kursy, solidarnie kierują się na północ. Skala tej korekty wydaje się jednak dość ograniczona w związku z czym nie przewidujemy wyraźnego osłabienia w trakcie dzisiejszej sesji złotego. Wycena naszej waluty powinna w ciągu także najbliższych sesji po weekendzie pozostawać na stabilnych poziomach: 4,35-4,38 do euro i 3,92- 3,95 do amerykańskiego dolara.
Piątkowe kalendarium makroekonomicznych danych jest dość obszerne. Nie wydaje się jednak żeby któreś z nich diametralnie zmieniło sytuację na rynku złotego. W nocy poznaliśmy już decyzję Banku Japonii, który, co było zaskoczeniem, nie zdecydował się ani na obniżkę stóp, ani na zwiększenie programu luzowania ilościowego. Decyzja ta skutkowała wzrostem wartości japońskiej waluty głównie względem dolara, nie miała jednak wyraźnego przełożenia na złotego.
Z pozostałych odczytów, warto zwrócić uwagę na dotyczące amerykańskiego PKB o godz. 14:30 a także na publikację indeksów: Chicago PMI ( godz 15:45) i Uniwersytetu Michigan ( godz.16:00).
Damian Papała
Główny dealer walutowy KantorOnline.pl
(ISBnews/ Kantoronline.pl)