Złoty przymierza się do kolejnej silnej fali zmian?

Rynek krajowy pozostawał bardzo spokojny. Waluta nasza nieznacznie zyskała na wartości. Euro osiągnęło swoje minimum na poziomie 3,7540 a dolar 2,8994. Dziś poznamy dynamikę wzrostu PKB w III kw.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Notowania azjatyckie przyniosły nieznaczną deprecjację waluty amerykańskiej. Maksimum euro wyniosło 1.2941. Dziś poznamy z Eurolandu wstępne dane dotyczące inflacji HICP za listopad. Oczekuje się wartości 2,7%, przy poprzedniej 3,2. Stopa bezrobocia szacowana jest za październik na 7,6%. Jest to wartość nieznacznie wyższa od poprzedniej. Ze względu na sytuację rynkową można oczekiwać systematycznego wzrostu tej liczby. Dziś nie poznamy żadnych ważniejszych informacji o charakterze makroekonomicznym z USA. Dodatkowym czynnikiem mogącym wpłynąć na mniejsza zmienność na rynku jest skrócony dzień pracy za oceanem. W związku z tym rynek powinien pozostać w dotychczasowym zakresie zmian. Giełdy w USA nie pracowały wczoraj, ze względu na Święto Dziękczynienia.

Złoto pozostawało w ograniczonym zakresie zmian pomiędzy 817,00 a 812,05 usd/oz.

O godzinie 08.03 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 1,2908 dolara.

Sytuacja techniczna eurodolara: od kilkudziesięciu godzin praktycznie się nie zmienia. Ceny utrzymują się w dość szerokiej konsolidacji: 1,2860 - 1,2970. Cały czas w związku z tym aktualna jest przewaga strony zainteresowanej słabszym dolarem. Obszar silnego wsparcia technicznego charakterystyczny jest dla przestrzeni: 1,2850 - 1,2810. Z uwagi na ograniczony handel w USA i brak ważniejszych publikacji makroekonomicznych z tego regionu relatywnie spokojnie może być też na rynku eurodolara. Scenariusz taki daje się również potwierdzać poranny obraz na wskaźnikach technicznych intra day. Kluczowy opór dla tej pary zlokalizowany jest dopiero na linii 1,3080. Sygnalna rozgraniczająca przewagę podaży i popytu zlokalizowana jest w rejonie 1,2970.

RYNEK KRAJOWY

Rynek krajowy pozostawał bardzo spokojny. Waluta nasza nieznacznie zyskała na wartości. Euro osiągnęło swoje minimum na poziomie 3,7540 a dolar 2,8994. Dziś poznamy dynamikę wzrostu PKB w III kw. oczekuje się spadku do 4,7% r/r z poprzednich 5,8. Informacja ta może wpłynąć na dzisiejsze notowania naszej waluty. Na Węgrzech opublikowana zostanie inflacja PPI. Oczywiście można spodziewać się jej spadku, co może wpłynąć kolejną obniżkę stóp procentowych. Dalsze obniżki stóp w regionie mogą wpłynąć na najbliższą decyzję RPP. Giełda w Warszawie zyskała na wartości. Indeks WIG20 zamknął się na poziomie 1771,98 pkt., tj. 1,28%.

O godzinie 08.16 zgodnie z notowaniami na rynku międzybankowym za jedno euro trzeba było zapłacić 3,7577, a za dolara 2,8989 złotego.

Sytuacja techniczna na rynku złotego: USD/PLN - w przypadku tej pary cały czas obowiązuje formacja konsolidacji w przestrzeni: 2,9415 - 2,8880. Z technicznego punktu widzenia taki wąski zakres zmian w dolnym zakresie ostatniej fali spadkowej (aprecjacji złotego) sugerować może kontynuację spadków cen. Silnym wyznacznikiem kierunku pozostałej jednak rynek eurodolara, z którym zachowanie USD/PLN jest ewidentnie skorelowane. Poranny obraz na wskaźnikach technicznych intra day sygnalizując wyraźne wyprzedanie, nie pozostawiają już praktycznie miejsca do dalszych spadków i tym samym zdecydowanego osunięcia się cen poniżej linii 2,8880. Można zatem założyć, że podobnie jak wczoraj pozostaniemy w ograniczonym zakresie zmian. Na rynku pary EUR/PLN widać większe szanse na nieco niższe ceny. Technicznym sygnałem wskazującym na możliwość spadku w rejon ostatnich lokalnych minimów (3,7340) jest pozostawanie kursu poniżej bariery 3,7715. Scenariusz aprecjacji polskiej waluty w kierunku południowym zdaje się
potwierdzać także poranny układ na wskaźnikach technicznych intra day. Najbliższy opór ze względu na mały zakres zmian pozostaje cały czas w pobliżu 3,7940 - 3,8000.

Część techniczna: dr Jarosław Klepacki
Część makroekonomiczna: Maciej Kowal
ECM S.A.

eurozłotydolar

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)