Trwa ładowanie...

Złoty stabilny do euro

Złoty w poniedziałek praktycznie nie zmienił swojej wartości w relacji do euro i lekko umocnił się do dolara, reagując na wzrost kursu EUR/USD do najwyższego poziomu od 2 miesięcy. O godzinie 18:18 kurs USD/PLN testował poziom 2,8321 zł, a EUR/PLN 3,8714 zł.

Share
Złoty stabilny do euro
Źródło: X-Trade Brokers DM
d1p3b6j

Złoty pozostawał względnie stabilny, reagując jedynie na zmiany sytuacji na parze EUR/USD. Inwestorzy zignorowali zarówno przedstawione dziś szczegóły reformy emerytalnej przez Michała Boniego, co nie niewątpliwie może mieć wpływ na sytuację na rynku długu.

Zignorowana też została „gołębia” wypowiedź Zyty Gilowskiej z Rady Polityki Pieniężnej. Zwróciła ona uwagę, że analizy Narodowego Banku Polskiego wskazują na spadek presji inflacyjnej w drugiej połowie roku. Jednocześnie dodała, że tempo wzrostu gospodarczego Polski jest za niskie, by ryzykować jej chłodzenie. Stanowisko Gilowskiej nie zmienia układu sił w Radzie, stąd też wciąż prawdopodobieństwo marcowej podwyżki stóp jest duże.

Inwestorzy zignorowali dziś także podwyżkę stóp procentowych na Węgrzech o 25 punktów bazowych. Po tej decyzji główna stopa kształtuje się na poziomie 6%.

d1p3b6j

We wtorek nastroje na rynku walutowym w dalszym ciągu będą kreowane przez sytuację na rynkach globalnych. Jakkolwiek nieco emocji może przysporzyć publikacja wstępnych szacunków brytyjskiego PKB za IV kwartał, czy też publikacja indeksu zaufania amerykańskich konsumentów za styczeń, to na rynkach powinno dominować wyczekiwanie na wyniki środowego posiedzenia FOMC. To jedno z wydarzeń obecnego tygodnia. Dlatego też podobnie jak dziś, należy oczekiwać spokojnych wahań, moderowanych jedynie zmianami kursu EUR/USD.

W rozpoczynającym się tygodniu, oprócz posiedzenia FOMC i zaplanowanej na piątek publikacji wstępnych danych nt. amerykańskiego PKB za ostatni kwartał 2010 roku, potencjalnym źródłem impulsów dla złotego mogą okazać się polskie dane. W piątek Główny Urząd Statystyczny opublikuje wstępne szacunki PKB za 2010 rok (prognoza: 3,8% R/R), a także grudniowe dane o sprzedaży detalicznej (prognoza: 9,5% R/R) i stopie bezrobocia (prognoza: 12%).

Marcin R. Kiepas
X-Trade Brokers DM S.A.

d1p3b6j

Podziel się opinią

Share
d1p3b6j
d1p3b6j