Trwa ładowanie...
d1o9rl2

Złoty znów stracił na wartości

Złotówka znów straciła w środę na wartości. Naszej walucie nie sprzyjały nastroje na światowych rynkach, gdzie spadały główne indeksy po tym, jak Bank Światowy obniżył prognozy dla globalnego wzrostu gospodarczego. Ok. godz. 17 za dolara trzeba było zapłacić 3,65 zł; za euro - 4,28 zł, a za szwajcarskiego franka 3, 57 zł.

Share
d1o9rl2

Bank Światowy obniżył prognozy globalnego wzrostu gospodarczego na najbliższe dwa lata, z 3,3 do 3 proc. w 2015 roku oraz z 3,5 do 3,3 proc. w 2016 roku. Gospodarka USA nie może w pojedynkę służyć za motor ożywienia gospodarczego - podkreślono w raporcie BŚ.

"Jeżeli w najbliższych dniach podwyższona awersja do ryzyka utrzyma się, złoty powinien dalej tracić na wartości. W tej sytuacji kurs EURPLN powinien zmierzać w kierunku 4,31 - 4,32, a USDPLN do 3,67 - 3,68. Co więcej złotego w czwartek mogą osłabić dane o inflacji, które powinny wskazać na pogłębienie się dynamiki spadku cen - prognozuje makler mBanku Szymon Zajkowski

Jak zauważył, osłabienia złotówki nie powstrzymała decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawieniu poziomu stóp procentowych bez zmian, gdyż taki ruch był oczekiwany przez zdecydowaną większość uczestników rynku. W skali rocznej referencyjna stopa NBP będzie nadal wynosić 2,00 proc., stopa lombardowa 3,00 proc., depozytowa 1,00 proc., zaś redyskonta weksli 2,25 proc. - podała RPP w komunikacie.

d1o9rl2

"Zgodnie z oczekiwaniami, w komunikacie Rada pozostawiła również otwartą furtkę do kolejnych obniżek stóp, jeżeli okres deflacji będzie się przedłużał, a dane makro wskażą na osłabienie koniunktury. Uważamy, że RPP prawdopodobnie wstrzyma się z cięciem stóp do marca, kiedy to dysponować będzie najnowszymi projekcjami inflacyjnymi NBP" - powiedział Zajkowski.

Analityk rynku Konrad Ryczko z DM BOŚ zauważył, że o ile decyzja RPP o pozostawieniu stóp na aktualnych poziomach przyjęta została przez rynek neutralnie, to podczas konferencji po posiedzeniu Rady można było zaobserwować umocnienie polskiej waluty na większości zestawień. W wyniku tego ruchu złoty odrobił straty z wcześniejszej części sesji, a nawet lekko umocnił.

"Umocnienie wyhamowało w momencie, gdy na rynku pojawiła się informacja, iż prezes NBP Marek Belka uważa, że jest przestrzeń do obniżek stóp. Generalnie rynek najwyraźniej spodziewał się bardziej +gołębiego+ tonu ze strony Marka Belki oraz pozostałej części RPP. Tymczasem z konferencji wynikało, iż Rada wstrzymała się z obniżkami stóp z uwagi na ostatnią +destabilizację+ na rynkach finansowych. Równocześnie, zgodnie z oczekiwaniami otrzymaliśmy informacje o przywiązaniu RPP do kolejnych odczytów inflacyjnych (czwartkowe wskazanie dot. inflacji za grudzień zakłada pogłębienie deflacji do -0,9 proc. r/r)" - powiedział Ryczko.

d1o9rl2

Podziel się opinią

Share
d1o9rl2
d1o9rl2