Trwa ładowanie...
d2ot5mk
d2ot5mk

Złoty zyskał po decyzji RPP, potem nieco stracił

Decyzja RPP o pozostawieniu stóp na niezmienionym poziomie umocniła w środę złotego. Jednak zapowiedź jej szefa Marka Belki, że niebawem stopy mogą być obniżone spowodowała, że po południu złotówka zaczęła nieznacznie tracić.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2ot5mk

Ok. godz. 17.00 za dolara płacono ok. 3,64 zł, euro - 4,16 zł, a za franka 3,93 zł.

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. W skali rocznej referencyjna stopa NBP będzie nadal wynosić 2 proc., lombardowa 3 proc., depozytowa 1 proc., zaś redyskonta weksli 2,25 proc.

Na decyzję Rady pozytywnie zareagował złoty. Ok 14.30 za euro płacono ok. 4,15 zł, za szwajcarskiego franka 3,92 zł, a dolara wyceniano na 3,63 zł, podczas gdy jeszcze godzinę wcześniej waluty te kosztowały 2-3 gr. więcej.

d2ot5mk

"Złoty jest nieco mocniejszy. Wynika to głównie z tego, że spadły oczekiwania, że stopy procentowe zostaną łącznie obniżone o 75 pb. Rynek raczej przesunął się obecnie w kierunku 50 pb i co za tym idzie, złoty trochę odrabia" - powiedział PAP Piotr Popławski, analityk walutowy z BGŻ.

"Komentarz Rady jest na tyle łagodny i jednocześnie na tyle mocno wskazujący, że za miesiąc obniżka stóp będzie mieć miejsce. To pokazuje, że miejsca na dalsze umocnienie złotego w zasadzie nie ma. Wydarzenia międzynarodowe były dziś w zasadzie bez większego znaczenia. Sytuacja na rynku jest stabilna" - dodał.

"Złoty znów zyskał na wartości, do czego walnie przyczyniła się decyzja Rady Polityki Pieniężnej o pozostawianiu stóp procentowych bez zmian. Kurs EUR/PLN spadł poniżej 4.16, a CHF/PLN do 3.92. Jednak po publikacji komunikatu oraz słowach prezesa NBP Marka Belki o możliwych przyszłych obniżkach stóp złoty ponownie zaczął tracić. Brak obniżki w najbliższych dniach powinien jednak utrzymać wartość złotego w okolicach obecnych poziomów - zauważył w rozmowie z PAP analityk mBanku Szymon Zajkowski.

Jak ocenił, marcowa decyzja ws. stóp w dużej mierze uzależniona została od najnowszych projekcji inflacyjnych NBP. "Mało prawdopodobne wydaje się, by wskazały one na wyraźne spowolnienie deflacji oraz rychły powrót dynamiki wzrostu cen do celu NBP, czyli 2 proc. Wręcz przeciwnie - okres deflacji oraz pozostawania inflacji poniżej celu może zostać wydłużony, a co za tym idzie, cięcie stóp w marcu jest bardzo prawdopodobne. W kolejnych tygodniach oczekiwania na obniżkę stóp mogą więc lekko osłabiać złotego i powodować wzrost kursu EUR/PLN w okolice 4.20, a CHF/PLN pod 4zł" - powiedział.

d2ot5mk

Podziel się opinią

Share
d2ot5mk
d2ot5mk