Zmiana czasu na zimowy już wkrótce. Czemu właściwie przestawiamy zegarki?
Już wkrótce cofniemy wskazówki zegara o godzinę, a wszystko z powodu zmiany czasu na zimowy. Kto jako pierwszy zapoczątkował ten zwyczaj?
Zmiana czasu na zimowy już wkrótce. Czemu właściwie przestawiamy zegarki?
Zmiana czasu na zimowy nastąpi dopiero w ostatni weekend października, a zegarki przestawimy w nocy z 24 na 25 października 2020. Sam proces przestawianiu czasu z letniego na zimowy polega na cofnięciu zegarków, co oznacza, że jeśli przestawiamy je o godzinie 3:00 w nocy, to po zmianie będziemy mieć godzinę 2:00.
Pierwszy dzień szkoły w dobie pandemii koronawirusa w Polsce. Rodzice o "stresie i lęku"
W Europie jako pierwsi zmianę czasu wprowadzili Niemcy, którzy już 1916 roku przestawiali na wiosnę zegary do przodu, natomiast jesienią cofnęli je o godzinę. Już wkrótce zwyczaj miała przyswoić reszta świata.
Zmiana czasu na zimowy już wkrótce. Czemu właściwie przestawiamy zegarki?
Przypomnijmy, że w Polsce czas zmieniamy dwa razy do roku. Jesienią, wraz z końcem października, kiedy to następuje zmiana czasu z letniego na zimowy. Następnie na wiosnę, w marcu, gdy przestawiamy zegarki do przodu i zmieniamy czas z zimowego na letni.
Czytaj też: https://www.money.pl/gospodarka/czas-zimowy-koniec-zmiany-czasu-coraz-blizej-6525775102355073a.html
Sama zmiana czasu zakłada optymalne wykorzystanie światła słonecznego, dlatego właśnie wiosną, gdy słońce wstaje wcześniej, zmieniamy czas o godzinę, przestawiając zegarki do przodu. W okresie jesienno-zimowym dni są coraz krótsze, a słońce wstaje później i szybciej zapada zmrok – wtedy cofamy zegarki o godzinę.