Trwa ładowanie...

Zmiana kadrowa na czele eksportowej gałęzi Gazpromu

Rosyjski Gazprom poinformował w środę, że na czele eksportowego ramienia koncernu - spółki Gazprom Eksport - stanie Jelena Burmistrowa, zastępując na tym stanowisku Aleksandra Miedwiediewa. Pozostanie on jednak wiceprezesem Gazpromu.

Share
Zmiana kadrowa na czele eksportowej gałęzi GazpromuŹródło: AFP
d2kh2aj

Agencja Reutera pisze, że ta "zaskakująca zmiana" następuje w czasie, gdy rosyjski koncern planuje dywersyfikację rynków eksportowych i produkcji. Burmistrowa była jednym z zastępców Miedwiediewa, który szefem oddziału eksportowego był od 12 lat.

Prezes rosyjskiego koncernu Aleksiej Miller podkreślił w oświadczeniu, że "ekspansja geograficzna Gazpromu i ambitne plany dotyczące zagranicznych rynków" wymagają decyzji strukturalnych.

Według rosyjskich mediów 43-letnia Burmistrowa ma być odpowiedzialna za realizację kontraktu podpisanego w maju z Chinami po latach trudnych negocjacji.

d2kh2aj

Jeszcze w środę z Burmistrową i Millerem spotkał się prezydent Władimir Putin. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że tematem rozmów były "projekty wschodnie".

Cytowane przez Reutera źródła przekonują, że odejście Miedwiediewa jest "techniczne", ponieważ na czele Gazprom Eksportu był nadmiernie obciążony, ale nadal ma on nadzorować politykę eksportową.

Moskwa i Pekin prowadziły negocjacje w sprawie dostaw gazu od ponad 10 lat. W 2013 roku strony uzgodniły zawarcie 30-letniego kontraktu na dostawę do 38 mld metrów sześciennych paliwa rocznie. Kontrakt miał być podpisany do końca zeszłego roku, potem w styczniu 2014 roku jako datę złożenia podpisów pod dokumentem Gazprom podawał luty. Kontrakt podpisano ostatecznie w maju, w czasie wizyty Putina w Chinach.(PAP)

ksaj/ kar/

d2kh2aj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kh2aj
d2kh2aj