Zmiana sentymentu

Przy tak skrajnym wykupieniu rynków niewiele było potrzebne by w pewnym momencie rozpoczęła się realizacja zysków. Najpierw w czwartek po sesji wyniki podał Google i rynek zareagował negatywnie. Pisaliśmy, że notowania spółki zachowywały się od jakiegoś czasu gorzej niż rynek, co było sygnałem ostrzegawczym.

Podobnie ceny akcji Goldman Sachs zachowywały się relatywnie słabo - szczyt notowań tej spółki wypadł w październiku 2009 i mimo wzrostów na szerokim rynku akcje Goldmana pozostawały w trendzie bocznym. W piątek rynek poznał powód tak słabego zachowania notowań. Goldman Sachs mógł wprowadzić inwestorów w błąd nie ujawniając informacji, że fundusz Paulson&Co miał udział w tworzeniu instrumentów CDO's dla klientów Goldmana, które potem sam sprzedawał na krótko (grał na spadek). Rynek obawia się, że amerykański odpowiednik KNFu, czyli SEC może postawić podobne oskarżenia innym instytucjom finansowym tworzącym rynek instrumentów CDO's (collaterized debt obligations). Negatywna atmosfera wokół funduszu Paulsona może skłonić inwestorów do wycofania z niego środków, co wymusi zamykanie pozycji. Tego typu spekulacje stoją za spadkiem np. cen złota. Cała sprawa Goldmana zostałaby pewnie zignorowana, gdyby indeksy nie były tak wykupione. W tym tygodniu będziemy obserwować prawdopodobnie większą zmienność, co
antycypuje rynek opcji (indeks ceny opcji VIX wzrósł w piątek o ponad 15% do 18,36). Piątkowa wyprzedaż może okazać się początkiem silniejszej korekty, ale w tej chwili jest za wcześnie by móc to ocenić. Wolumen na spadkach drastycznie wzrósł do ponad 1,7 miliarda akcji na NYSE, z czego zdecydowana większość przypadła na spółki spadkowe. Wzrost awersji do ryzyka widoczny jest również na rynku walutowym, gdzie umacnia się jen i dolara amerykański.

EURPLN
Złoty osłabia się pod wpływem zmiany sentymentu na rynkach globalnych. Notowania EURPLN zbliżają się do oporu technicznego w strefie 3,90-3,9. Korekta na rynkach akcji może się przedłużyć i w takim scenariuszu złoty może się osłabić w kierunku 3,95 za euro i 2,95 za dolara. Dzisiaj publikowane będą dane o przeciętnym wynagrodzeniu brutto i o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw. Dane nie będą miały istotnego wpływu na notowania. Najbliższym wsparciem technicznym na EURPLN jest 3,85.

EURUSD
Wzrost awersji do ryzyka oraz utrzymujący się negatywny sentyment do euro przekłada się na systematyczną zniżkę notowań eurodolara w kierunku 1,34. Zamknięcie luki wzrostowej z ubiegłego poniedziałku jest sygnałem sprzedaży. W handlu porannym notowania EURUSD spadły w okolice zniesienia 61,8% fibo ostatniego ruchu wzrostowego. Przebicie tego poziomu (1,3440) może zaowocować pogłębieniem ruchu i ustanowieniem nowego minimum trendu. Sprzyjać będzie temu ewentualne pogłębienie korekty spadkowej na rynkach akcji i towarzyszącu mu wzrost awersji do ryzyka. Warto odnotować raportowany przez CFTC spadek krótkich pozycji w euro utrzymywanych przez dużych graczy.

GBPUSD
Korekta wzrostowa na funtdolarze wyczerpała swój potencjał w ubiegłym tygodniu i od piątku obserwujemy dynamiczne umocnienie dolara w relacji do funta. Sprzyja temu wzrost awersji do ryzyka na rynkach globalnych. W efekcie notowania GBPUSD spadły poniżej 76,4% zniesienia fibo ostatniego ruchu wzrostowego (od 1,5127) przy 1,5211. Stwarza to zagrożenie pogłębieniem ruchu spadkowego w kierunku 1,5120 w przypadku kontynuacji korekty na giełdach. Jutro publikowane będą dane o inflacji CPI, które mogą silnie wpłynąć na notowania funta. W czwartek publikowane będą dane o sprzedaży detalicznej.
USDJPY
Spekulacje dotyczące rewaluacji juana przez władze chińskie wpływają negatywnie na notowania walut wysoko oprocentowanych, w szczególności dolara australijskiego. Waluta ta jest tradycyjnym wehikułem tzw. "carry trade" zazwyczaj w relacji do japońskiego jena. Obserwowany wzrost awersji do ryzyka stwarza dodatkową presję na notowań głównych par jenowych. W efekcie notowania eurojena spadły dzisiaj w okolice 123,16 a USDJPY w okolice 91,60 (najniższe poziomy). Eurojen spada już trzeci dzień z rzędu negując całkowicie wcześniejszą formację odwróconej głowy z ramionami.

IDM SA

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)