Trwa ładowanie...
d1hzsgv

Zmiany stawek VAT od 2011 podwyższą CPI o ok. 0,3 pkt. proc. - Grabowski, MF

...

d1hzsgv
d1hzsgv

15.10. Warszawa (PAP) - Zmiany stawek podatku VAT planowane od 2011 roku podwyższą inflację o 0,3 pkt. proc. - poinformował wiceminister finansów Maciej Grabowski.

"Ocenia się, że łącznie proponowane zmiany stawek VAT na wszystkie towary i usługi mogą spowodować zwiększenie wskaźnika cen konsumpcyjnych o ok. 0,3 punktu procentowego" - napisał Grabowski w odpowiedzi na interpelację poselską.

"Dokonane w Ministerstwie Finansów szacunki wskazują, że w wyniku proponowanych zmian stawek VAT na artykuły żywnościowe, ceny żywności nie powinny wzrosnąć" - dodał.

Wiceminister zaznacza także, że biorąc pod uwagę udział wydatków gospodarstw domowych na poszczególne grupy żywności, należy oczekiwać, iż obniżka cen żywności objętej zmianą stawki VAT z 7 proc. do 5 proc. (m.in. na nieprzetworzoną żywność - PAP) będzie rekompensować podwyżki cen w grupie objętej podwyżką stawki VAT z 3 proc. do 5 proc. i z 22 proc. do 23 proc.

d1hzsgv

Jednocześnie Grabowski podkreśla, że zmiana stawki VAT będzie tylko jednym z bardzo wielu czynników kształtujących poziom cen w przyszłym roku.

"Pozostałe czynniki o charakterze popytowym lub podażowym będą wpływać zarówno w kierunku wzrostu, jak i w kierunku spadku cen poszczególnych dóbr" - dodaje.

Od 1 stycznia 2011 roku MF chce podwyższyć wszystkie stawki VAT o 1 punkt procentowy na trzy lata, tj. do 31 grudnia 2013 roku.

Od przyszłego roku będą obowiązywały trzy nowe stawki VAT: 5 proc., 8 proc. i 23 proc.

bg/ asa/

d1hzsgv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1hzsgv