Trwa ładowanie...

Zmiany w 500+. Rafalska: bieda miała twarz dziecka, tak już nie jest

Sejm zajmie się w czwartek zmianami w ustawie o pomocy państwa w wychowaniu dzieci, w skrócie 500+, które sprawią, że pieniądze będą wypłacane także na pierwsze dziecko.

Share
Zmiany w 500+. Rafalska: bieda miała twarz dziecka, tak już nie jestŹródło: East News
d32962k

- Cieszy nas, że Polacy doceniają i dostrzegają pozytywne zmiany w sferze socjalnej, których dokonujemy - mówiła w Sejmie Elżbieta Rafalska, minister rodziny. - Program 500+ to filar finansowego wsparcia rodziny. Mówimy o miliardowych transferach do rodzin z dziećmi, dzięki którym Polska poradziła sobie z problemem biedy. Bieda mieszkała na wsi i w małych miasteczkach, miała twarz dziecka. Tak już nie jest. I z tego względu warto było ponieść trud wprowadzenia tego programu.

Marzena Okła-Drewnowicz z PO przypominała posłom PiS, że odrzucili wniosek Platformy o wprowadzenie 500+ na pierwsze dziecko. - To Grzegorz Schetyna pierwszy pierwszy mówił o tym, by 500+ dać wszystkim dzieciom, by 500+ dać wszystkim dzieciom, by naprawić niesprawiedliwe rozwiązanie, które wprowadził rząd - mówiła posłanka.

Ryszard Petru wnioskował o odrzucenie projektu ustawy.

d32962k

- To jest droga Gierka, rozdawnictwo i niewypłacalność, taka polityka zawsze kończy się bankructwem. To jest pseudosocjalna polityka. Miał być program demograficzny, a jest program czysto socjalny, Zgłoszę dziś poprawkę o próg dochodowy, bo 500+ to nie są pieniądze dla zamożnych. Dzięki mojej poprawce możemy zaoszczędzić 5 mld zł, wystarczyłoby na podwyżki dla nauczycieli. Stajemy przed wyborem: czy chcemy Polski na zasiłkach, czy Polski pracujacej. To test na odwagę. Żadne państwo poprzez rozdawanie pieniedzy nie stało się zamożniejsze - mówił Petru.

Petru proponował także, by na pierwsze dziecko wypłacać 250 zł a nie 500 zł, co - jego zdaniem - dałoby wielkie oszczędności i pozwoliłoby sfinansować pilniejsze potrzeby w Polsce.

16 kwietnia rząd przyjął projekt ustawy rozszerzającej program "Rodzina 500+" na każde dziecko. Po zmianach zniknie dotychczasowe kryterium dochodowe. Obecnie, aby otrzymać pieniądze na pierwsze lub jedyne dziecko nie można przekroczyć dochodu 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto miesięcznie w przypadku rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym.

- Zwykle potrzeby najbardziej bliskie naszej rzeczywistości wypierają te, które mają długi horyzont. Program "Rodzina 500+" ma służyć dzietności, ma poprawić demografię Polski. Tworzy plan dla długofalowego rozwoju Polski - mówił premier Mateusz Morawiecki, podpisując list przekazujący projekt ustawy do Sejmu.

d32962k

Świadczenie obejmie wszystkie dzieci do 18. roku życia. Pieniądze nie są przyznawane automatycznie, a na wniosek. Wnioski w formie elektronicznej można składać od 1 lipca.

Zobacz także: Jesteś rodzicem? Zobacz, na co możesz liczyć od państwa.

- Będzie to wniosek uproszczony, bo część danych wypada z tego wniosku, znika kryterium dochodowe. Jak złożymy wniosek internetowy, będzie on szybciej dostarczony i jest szansa, że szybciej rozpatrzony - radziła rodzicom minister Elzbieta Rafalska.

Z kolei od sierpnia zacznie się przyjmowanie wniosków pisemnych. Samorządy mają trzy miesiące na ich rozpatrzenie - pieniądze jednak nie przepadną, zostaną wypłacone z wyrównaniem za lipiec, sierpień i wrzesień.

Z programu po zmianach skorzysta 6 mln 800 tys. dzieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d32962k

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32962k
d32962k