Trwa ładowanie...
dyg4f6f
dyg4f6f

Zmiany w janosikowym zyskały akceptację prezydenta

Mazowsze zapłaci w 2015 r. mniej na janosikowe dzięki ustawie, którą podpisał w czwartek prezydent Bronisław Komorowski.
Share
dyg4f6f

Nowelizację ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego Sejm uchwalił 23 października.

W myśl jej zapisów w 2015 r. Mazowsze zapłaci 271 mln zł janosikowego, czyli o 213 mln zł mniej niż wynikałoby to z dotychczasowych przepisów.

Zmiany mają obowiązywać wyłącznie w przyszłym roku, a nie tak, jak chciał pierwotnie rząd, w latach 2015-2016. Przewidują też, że dotacja z budżetu państwa dla samorządów sięgnie 268 mln złotych. Środki te samorządy będą mogły przeznaczyć nie tylko na utrzymanie dróg, jak dotychczas, ale również na inwestycje.

dyg4f6f

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych. Największym płatnikiem janosikowego jest woj. mazowieckie. Aby wywiązać się z ciążących na nim obowiązków, samorząd zdecydował się wiosną br. zaciągnąć pożyczkę z budżetu.

W marcu br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dot. województw są niezgodne z konstytucją, gdyż nie gwarantują województwu zachowania istotnej części dochodów na realizację własnych zadań. Zgodnie z wyrokiem przestaną one jednak obowiązywać dopiero po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia.

dyg4f6f

Podziel się opinią

Share
dyg4f6f
dyg4f6f