Trwa ładowanie...
d162hm3

Zmiany w odprawie pasażerów na warszawskim lotnisku

Od środy dla pasażerów odlatujących z warszawskiego lotniska Chopina zniesiony zostanie podział kontroli w ruchu krajowym i międzynarodowym - poinformował we wtorek PAP rzecznik lotniska Przemysław Przybylski. Czas kontroli będzie krótszy.

Share
d162hm3

- Od najbliższej środy pasażerowie będą mogli podchodzić do dowolnego stanowiska kontroli, bez względu na to, czy odbywają podróż krajową, czy wybierają się za granicę - powiedział Przybylski.

Wyjaśnił, że od stycznia pasażerowie na trasach krajowych byli odprawiani przez pracowników Straży Ochrony Lotniska, zaś w ruchu międzynarodowym przez funkcjonariuszy Straży Granicznej.

- Na podstawie porozumienia podpisanego przez dyrektora Lotniska Chopina Michała Marca i komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej ppłk Mariusza Piętkę, od 16 listopada zniesiony zostaje podział na kontrolę w ruchu krajowym i międzynarodowym. Oznacza to, że pasażerowie będą mieli do dyspozycji więcej stanowisk, a czas kontroli znacząco się skróci - powiedział Przybylski.

d162hm3

Jak zapewniają władze lotniska, porozumienie umożliwi lepsze wykorzystanie dostępnej infrastruktury, a w efekcie pozwoli skrócić kolejki do punktów kontroli.

Lotnisko poinformowało, że zniesienie podziału kontroli w ruchu krajowym i międzynarodowym jest kolejnym krokiem w kierunku przejęcia całkowitej odpowiedzialności za kontrolę bezpieczeństwa. Zgodnie z nowymi przepisami, do połowy marca 2013 r. Straż Graniczna przekaże obowiązki związane z kontrolą osób, bagażu, ładunków, poczty, zaopatrzenia pokładowego itd. - przejmie je zarządzający lotniskiem. Będzie on mógł, oprócz Służby Ochrony Lotniska, zatrudnić też zewnętrzną firmę. W gestii Straży Granicznej pozostanie m.in. odprawa paszportowa, odpowiedzialność za ochronę granicy państwa i nadzór nad kontrolą bezpieczeństwa.

W czerwcu nowelizację prawa lotniczego uchwalił Sejm, w połowie lipca podpisał ją prezydent Bronisław Komorowski. Nowela dostosowuje polskie prawo do przepisów UE. 18 sierpnia nowe prawo lotnicze zostało opublikowane w Dzienniku Ustaw. Ustawa wchodzi w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych punktów, np. przejęcia przez władze lotniska kontroli bezpieczeństwa pasażerów.

Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy oraz cargo. Od początku roku do października na lotnisku odprawiono 8,07 mln pasażerów. W 2010 r. z usług lotniska skorzystało ponad 8,7 miliona pasażerów, czyli blisko 43 proc. całkowitego ruchu pasażerskiego w Polsce. W ciągu roku na Lotnisku Chopina wykonywanych jest prawie 140 tys. operacji lotniczych.

d162hm3

Podziel się opinią

Share
d162hm3
d162hm3