Trwa ładowanie...
d1gyu38

Zmiany w OFE korzystne dla budżetu, negatywne dla rozwoju rynku kapitałowego - EBOR

13.09. Warszawa (PAP) - Bezpośrednie skutki zmian w OFE dla budżetu są jednoznacznie pozytywne, jednocześnie skutki dla rozwoju polskiego rynku kapitałowego będą negatywne i...

Share
d1gyu38

13.09. Warszawa (PAP) - Bezpośrednie skutki zmian w OFE dla budżetu są jednoznacznie pozytywne, jednocześnie skutki dla rozwoju polskiego rynku kapitałowego będą negatywne i dotkliwe - ocenia Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) w piątkowym raporcie poświęconym zmianom w polskim systemie emerytalnym.

"Bezpośrednie skutki fiskalne są jednoznacznie pozytywne. (...) Jednocześnie, drugą stroną medalu tych zmian jest oczywiście to, że budżet weźmie na siebie dodatkowe zobowiązania wynikające z emerytur wypłacanych w przyszłości" - napisano w raporcie.

"Jednocześnie, szkody dla rozwoju polskiego rynku kapitałowego będą natychmiastowe i dotkliwe" - dodano.

Wśród negatywnych skutków reform OFE dla rynku kapitałowego EBOR wskazuje m.in. to, że "główne źródło długoterminowych inwestycji zorientowanych na ryzyko zostanie w Polsce zmarginalizowane", a także "skurczenie się rynku rządowych obligacji, być może przy zmniejszonej płynności".

d1gyu38

Ponadto, w ocenie EBOR, OFE mogą przyjąć "bardziej pasywny styl inwestowania", a ich udział na giełdzie, IPO i prywatyzacji może się zmniejszyć.

EBOR ocenia, że zmiana w polskim systemie emerytalnym "wysyła jasny, negatywny sygnał" dla innych krajów w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej.

"W otoczeniu niskiego wzrostu presja na budżet pozostaje duża i może skłonić innych do rozważenia podobnych opcji" - napisano w raporcie.

Na początku września rząd zaproponował przeniesienie części obligacyjnej OFE do ZUS oraz dobrowolność między częścią akcyjną OFE a ZUS, ze składką 2,92 proc. i domyślnością po stronie ZUS. OFE nie będą mogły też inwestować w obligacje skarbowe ani gwarantowane przez Skarb Państwa.(PAP)

fdu/ ana/

d1gyu38
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1gyu38
d1gyu38