Zmiany w OFE nie zmienią zobowiązań państwa w długim terminie - Millennium (opinia)

11.10. Warszawa (PAP) - Proponowane w projekcie ustawy zmiany w OFE nie zmienią zobowiązań państwa w długim okresie i będą miały negatywny wpływ na rynek akcji - oceniają analitycy...

11.10.2013 | aktual.: 11.10.2013 14:08

11.10. Warszawa (PAP) - Proponowane w projekcie ustawy zmiany w OFE nie zmienią zobowiązań państwa w długim okresie i będą miały negatywny wpływ na rynek akcji - oceniają analitycy Banku Millennium.

"Rząd przedstawił projekt ustawy zmieniającej system emerytalny, który wprowadza zmiany zgodne z wcześniejszymi zapowiedziami. Podtrzymujemy naszą opinię, że zaproponowane zmiany zmniejszają dług ujawniony a zwiększają ukryty, co oznacza, że zobowiązania państwa w długim terminie są niezmienione. Zmiany będą zapewne miały negatywny wpływ na rynek akcji" - napisano w miesięcznym raporcie banku opublikowanym w piątek.

Ekonomiści oceniają także, że po zmianach fundusze emerytalne będą agresywnie inwestowały.

"Projekt zakazuje inwestowania w obligacje skarbowe zarówno Polski, jak i innych krajów. Jednocześnie zostaną zniesione dotychczasowe limity inwestycyjne na pozostałe instrumenty, zaś akcje będą musiały stanowić minimum 75 proc. aktywów OFE. Stopniowo podnoszony będzie też limit inwestycji za granicą. Docelowo OFE będą mogły inwestować 30 proc. aktywów za granicą, w krajach Unii Europejskiej i OECD. OFE będą więc inwestowały w sposób bardzo agresywny" - napisano w raporcie.

W czwartek resort pracy opublikował projekt zmian w systemie emerytalnym, które mają wejść w życie z końcem stycznia 2014 roku. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedstawicieli rządu część obligacyjna OFE zostanie przekazana do ZUS i umorzona, a fundusze będą miały zakaz inwestowania w dług skarbowy oraz gwarantowany przez Skarb Państwa.

Projekt zakłada, że w dniu 3 lutego 2014 r. nastąpi przekazanie części aktywów w łącznej kwocie odpowiadającej 51,5 proc. wartości aktywów netto każdego OFE na dzień 31 stycznia 2014 r.

Wartość lokat aktywów OFE w akcje od 4 lutego, tj. od dnia po przekazaniu części nieakcyjnej aktywów funduszy do ZUS, nie będzie mogła być niższa niż 75 proc. wartości aktywów.

W projektowanej ustawie przewiduje się także dobrowolność wyboru pomiędzy OFE i ZUS. Na złożenie oświadczenia ubezpieczony wchodzący do systemu emerytalnego będzie miał 3 miesiące, natomiast członek OFE - w okresie przejściowym - będzie mógł złożyć oświadczenia od dnia 1 kwietnia 2014 r. do dnia 30 czerwca 2014 r. Pierwsze okno transferowe OFE-ZUS będzie po dwóch latach, a później co cztery lata. (PAP)

bg/ ana/

Źródło artykułu:PAP
finanseofefundusze
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)