Trwa ładowanie...
d27uut4
d27uut4

Zmiany w OFE zgodne z Konstytucją - Bielecki, Rada Gospodarcza

...
Share
d27uut4

29.10. Warszawa (PAP) - Projekt ustawy dotyczący zmian w systemie emerytalnym jest zgodny z Konstytucją - ocenia szef Rady Gospodarczej przy premierze Jan Krzysztof Bielecki.

"W mojej opinii zdecydowanie nie" - powiedział, odnosząć sie do opinii Prokuratorii Generalnej SP oceniający zmiany jako wywłaszczenie.

"Należy wyjaśnić, na jakiej podstawie takie opinie są formułowane" - dodał.

d27uut4

Prokuratoria Generalna Skarbu Państwa oceniła, że "projektowana ustawa zakłada odebranie części własności niepaństwowej osobie prawnej i przekazanie jej na rzecz państwowej jednostki organizacyjnej, a zatem klasyczne wywłaszczenie (...) Konstytucja RP dopuszcza wywłaszczenie, ale tylko pod dwoma warunkami: celu publicznego i słusznego odszkodowania".

W połowie października resort pracy opublikował projekt zmian w systemie emerytalnym, które mają wejść w życie z końcem stycznia 2014 roku. Od 4 lutego 2014 roku OFE będą musiały lokować nie mniej niż 75 proc. aktywów w akcje, limit ma obowiązywać przez 2 lata. Projekt wprowadza również okresową, porównawczą stopę zwrotu OFE, którą będzie stanowił wskaźnik złożony w 90 proc. z indeksu WIG i w 10 proc. z trzymiesięcznej stawki WIBOR. Organ nadzoru ma publikować porównanie stóp zwrotu funduszy z benchmarkiem od 1 lipca 2014 roku do 30 czerwca 2016 roku.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami przedstawicieli rządu, część obligacyjna OFE zostanie przekazana do ZUS i umorzona, a fundusze będą miały zakaz inwestowania w dług skarbowy oraz gwarantowany przez Skarb Państwa. W projektowanej ustawie przewiduje się także dobrowolność wyboru pomiędzy OFE i ZUS. Na złożenie oświadczenia ubezpieczony wchodzący do systemu emerytalnego będzie miał 3 miesiące, natomiast członek OFE - w okresie przejściowym - będzie mógł złożyć oświadczenia od dnia 1 kwietnia 2014 r. do dnia 30 czerwca 2014 r. Pierwsze okno transferowe OFE-ZUS będzie po dwóch latach, a później co cztery lata. (PAP)

fdu/ map/ jtt/

d27uut4

Podziel się opinią

Share
d27uut4
d27uut4