Zmniejsz ratę, przewalutuj kredyt
Lipiec okazał się najlepszym miesiącem dla naszej waluty. Złoty wciąż się wzmacnia. Analitycy przewidują, że w dłuższej perspektywie jego siła będzie jeszcze większa. To może być dobry moment na zaciągnięcie kredytu w obcej walucie lub przewalutowanie już posiadanego. Z naszych dwóch filmów dowiesz się jak to zrobić, a także ile kosztują takie operacje.
30.07.2009 | aktual.: 19.02.2014 08:40
Lipiec okazał się najlepszym miesiącem dla naszej waluty w tym roku. Analitycy przewidują, że w dłuższej perspektywie jej siła będzie jeszcze większa. To może być dobry moment na zaciągnięcie kredytu w obcej walucie lub przewalutowanie starego. Z naszych dwóch filmów dowiesz się jak to zrobić, a także ile kosztują takie operacje.
Analitycy komentują, że tak mocne odbicie złotego jest wynikiem korekty i jego wcześniejszego niedoszacowania. W lipcu osiągnęliśmy ceny kupna walut w kantorze na poziomach podobnych z początku 2009 roku. Okazuje się, że to może być dopiero początek.
Mocny złoty to także dobra wiadomość dla osób, które zamierzają zaciągnąć kredyt hipoteczny lub zrobiły to już jakiś czas temu, a teraz chciałyby dokonać przewalutowania na franki czy euro. Zdaniem specjalistów, jest to dobry czas na takie decyzje, ale pod warunkiem, że jesteśmy gotowi na zaakceptowanie ryzyka walutowego. Trzeba także pamiętać, że banki niechętnie i z pewną obawą przyznają kredyty w walutach obcych.
Jesteś zainteresowany kredytem hipotecznym?
Już teraz możesz u nas porównać ofertę 25 banków. Określasz wartość mieszkania, kwotę kredytu, walutę oraz okres kredytowania a w kilka sekund otrzymujesz czytelną i dokładną analizę, z informacją o najtańszej ofercie! Finansomat.wp.pl - sprawdź! »
Jeśli mimo ryzyka zdecydowałeś się na zmianę waluty kredytu, to dowiedz się, czy jest to kosztowna operacja. Wszystko zależy od banku, w niektórych prowizja za przewalutowanie wyniesie 0 zł, w innych natomiast może być to już nawet kilka tysięcy. Dowiedz się więcej z materiału wideo.
W praktyce przewalutowanie oznacza zaciągnięcie kredytu na nowych warunkach. Nie obędzie się także bez ponownego badania zdolności kredytowej. Warto zaznaczyć, że nasz nowy kredyt będzie już posiadał inną, aktualną marżę dla danej waluty. Oznacza to, że jeśli zaciągnęliśmy kredyt w czasie, gdy marża była na poziomie poniżej 1 proc. to teraz bank wyliczy ją na 2-3 proc., a wysokość naszych rat będzie wyższa.
przygotował: Kamil Jakubczak, Wirtualna Polska