Trwa ładowanie...

Żółta naklejka może uratować życie. Tłumaczymy, co oznacza

Przejazdy kolejowe od lat są miejscami, gdzie dochodzi do wielu tragicznych wypadków. Aby zmniejszyć liczbę takich zdarzeń, na przejazdach kolejowych od kilku lat można zauważyć charakterystyczne żółte naklejki. Tłumaczymy, jak z nich korzystać.

Żółte naklejki na przejazdach kolejowychŻółte naklejki na przejazdach kolejowychŹródło: East News, fot: Pawel Wodzynski
d2vmk7t
d2vmk7t

Jak informuje Auto Świat, żółte naklejki PKP PLK znajdują się na wszystkich przejazdach kolejowych w Polsce. Są umieszczone na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Gdy pojazd utknie na przejeździe i nie można opuścić go o własnych siłach, warto skorzystać z informacji na naklejce.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Tak zarabiają na pasażerach linie lotnicze. Prezes ujawnia

Jak korzystać z żółtych naklejek?

Naklejka zawiera indywidualny numer identyfikacyjny przejazdu, numer alarmowy 112, oraz numery do konkretnych jednostek odpowiedzialnych za dany przejazd kolejowy. W razie awaryjnej sytuacji należy zadzwonić na numer alarmowy 112, podać 9-cyfrowy numer przejazdu i opisać sytuację. Jeśli mamy wystarczająco dużo czasu, dyspozytor podejmie kroki, aby zatrzymać nadjeżdżające pociągi, informując je o zagrożeniu.

d2vmk7t

W przypadku zgłaszania na numer 112 informacji o wypadku warto zawsze, o ile to tylko możliwe, ustalić liczbę poszkodowanych i rodzaj ich obrażeń. Dzięki temu dyspozytor będzie mógł m.in. wysłać odpowiednią liczbę karetek na miejsce - czytamy w serwisie.

Jeśli rogatki są już zamknięte i widzisz nadjeżdżający pociąg, najprawdopodobniej jest za późno, aby zatrzymać pociąg przez telefon. Wtedy jedyną opcją jest odsunięcie się na bezpieczną odległość. 

Żółte naklejki to element akcji zapoczątkowanej sześć lat temu, w czerwcu 2018 roku. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. oznakowało wówczas kilkanaście tysięcy przejazdów kolejowo-drogowych.

d2vmk7t

Liczba wypadków rośnie

Urząd Transportu Kolejowego opublikował raport, z którego wynika, że w 2023 r. na przejazdach kolejowo-drogowych doszło do 189 wypadków, o 8 więcej niż w roku 2022. Szczególnie niepokojące są dane dotyczące przejazdów kategorii D, czyli tych zabezpieczonych jedynie krzyżem świętego Andrzeja lub tym symbolem połączonym ze znakiem STOP. W 2023 r. na takich przejazdach odnotowano 121 wypadków, co oznacza wzrost o niemal 20 proc. w stosunku do roku 2022.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2vmk7t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vmk7t

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj