Zrobili sobie "sklep z prochami" w sieci. Gang rozbity
Kieleccy funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości zatrzymali w Trójmieście trzy osoby, które za pomocą komunikatorów sprzedawały narkotyki. Sprawa rozpoczęła się w sierpniu 2023 r
21.03.2024 08:33
Cyberpolicjanci z Kielc, należący do Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, zakończyli operację mającą na celu zatrzymanie osób prowadzących nielegalny handel narkotykami za pośrednictwem internetu.
W wyniku ich działań trzy osoby zostały aresztowane w Trójmieście. Podejrzani korzystali z szyfrowanych komunikatorów do sprzedaży narkotyków, co znacznie utrudniało ich wykrycie. Po zatrzymaniu wszyscy zostali umieszczeni w areszcie tymczasowym.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rektor jednej z najlepszych uczelni biznesowych na świecie - prof.Grzegorz Mazurek: Biznes Klasa #22
Początek tej sprawy sięga sierpnia 2023 roku, kiedy to cyberpolicjanci rozbili gang oszustów internetowych. Wówczas zatrzymano osiem osób, z czego pięć zostało umieszczonych w areszcie tymczasowym. Sprawcy usłyszeli łącznie 420 zarzutów karnych. W trakcie działań zatrzymano również dużą ilość sprzętu elektronicznego, w tym telefony, tablety i komputery.
Podkomisarz Marcin Zagórski, rzecznik prasowy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości, wyjaśnił, że zabezpieczony sprzęt został poddany szczegółowym badaniom przez specjalistów z dziedziny informatyki śledczej z kieleckiego wydziału cyberbiura. Dzięki temu udało się odkryć proceder zamawiania narkotyków za pośrednictwem popularnych szyfrowanych komunikatorów internetowych.
Osoby rozprowadzające narkotyki korzystały z zaawansowanych metod szyfrowania urządzeń i komunikatorów, a także anonimizowali swoje działania w internecie, co znacząco utrudniało ich wykrycie — dodał podkomisarz Zagórski.
Ponad 3 tys. porcji mogło trafić na rynek
W efekcie działań cyberpolicjanci zatrzymali trzy osoby. W trakcie działań zabezpieczono również 1,2 kilograma różnych narkotyków, w tym marihuany, mefedronu, ortomefedronu, klefedronu, ecstasy i innych. Z zabezpieczonych narkotyków można byłoby wytworzyć ponad 3,5 tys. porcji handlowych, zwanych również działkami.
Podczas operacji, kieleccy policjanci otrzymali wsparcie od funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości z Gdańska oraz funkcjonariusza z psem służbowym wyszkolonym do wykrywania środków odurzających z Pomorskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Gdyni.
Podkomisarz Marcin Zagórski poinformował, że podejrzani usłyszeli zarzuty karne, w tym posiadanie znacznych ilości narkotyków, przygotowanie do wprowadzenia do obrotu i handel narkotykami. Za te czyny grozi im kara do 10 lat pozbawienia wolności.
Śledczy nie wykluczają kolejnych zatrzymań w tej sprawie.