Trwa ładowanie...

ZUS wypłaca pieniądze z OFE. Daje prawie 30 tys. zł

Jak podaje Zakład Ubezpieczeń Społecznych, w przypadku śmierci ubezpieczonego, pieniądze zgromadzone na jego subkoncie w ZUS nie przepadają, lecz podlegają dziedziczeniu.

ZUS wypłaca pieniądze z OFE. Daje prawie 30 tys. zł ZUS wypłaca pieniądze z OFE. Daje prawie 30 tys. zł Źródło: Adobe Stock, fot: hunter76
d17j9ka
d17j9ka

Spadkobierca może zgłosić się po pieniądze, które zostały zgromadzone na subkoncie zmarłego członka OFE, w dowolnym momencie. Subkonto jest częścią indywidualnego konta każdego ubezpieczonego w ZUS, który choć raz dokonał zgłoszenia do ubezpieczeń, np. w przypadku podjęcia pierwszej pracy. ZUS podkreśla, że nie ma na to żadnych ograniczeń czasowych. Jednak, aby przejąć środki, trzeba złożyć odpowiedni wniosek.

Z danych ZUS wynika, że średnia kwota zgromadzona na kontach zmarłych członków OFE wynosi 29 tys. zł. O pieniądze mogą się ubiegać osoby wskazane przez zmarłego, który był członkiem funduszu, a także osoby urodzone po 1968 roku, które nie przystąpiły do OFE.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Miał zrujnować rodzinną firmę, a teraz ma 120 salonów i podbija rynek w Polsce - Marcin Ochnik

ZUS oddaje pieniądze z OFE. Pamiętaj, aby złożyć wniosek

W przypadku gdy zmarły nie wyznaczył spadkobierców, pieniądze z jego subkonta wchodzą w skład masy spadkowej.

d17j9ka

Należy także pamiętać, że jeśli zmarły nie osiągnął wieku emerytalnego, trzeba złożyć wniosek o wypłatę środków z subkonta. Fundusz ma obowiązek poinformować o tym ZUS. Z kolei ten ma trzy miesiące na przelanie pieniędzy na konto wnioskodawcy.

Natomiast jeśli zmarły osiągnął wiek emerytalny, jego oszczędności zostały zapisane na subkoncie ZUS, co ułatwia całą procedurę wnioskowania. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku, w którym zmarły nie należał do OFE. Aby mógł odziedziczyć środki należy złożyć formularz, który można znaleźć na stronie internetowej ZUS-u.

Subkonto to specjalny rodzaj konta, które mają osoby ubezpieczone należące do OFE i pozostali ubezpieczeni urodzeni po 1968 roku. Jak tłumaczy ZUS, na subkonto trafia część składek na ubezpieczenie emerytalne.

Rośnie świadomość finansowa Polaków

Coraz więcej Polaków zdaje sobie sprawę, że zgromadzone na subkontach ZUS środki nie przepadają, ale są dziedziczone.

d17j9ka

Jak informuje serwis prawo.pl, w 2022 ZUS rozpatrzył łącznie 97 tys. wniosków spadkobierców o wypłatę środków z subkont i wypłacił w ten sposób łącznie 796,5 mln zł. To o 56 mln zł więcej niż rok wcześniej i około 300 mln zł więcej niż w 2020 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d17j9ka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d17j9ka