Trwa ładowanie...
d4bxif7
d4bxif7
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Związki z Brzeszcz: najpierw rozstrzygnięcie przetargu, potem negocjacje

Komitet protestacyjno-strajkowy kopalni Brzeszcze nie zgadza się na negocjacje z potencjalnym nabywcą kopalni do czasu rozstrzygnięcia przetargu na kupno zakładu. Właściciel, Spółka Restrukturyzacji Kopalń, sygnalizował że nie chodzi o negocjacje, a o spotkanie informacyjne.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4bxif7

Wstępne oferty na kupno kopalni Brzeszcze złożyły: Węglokoks Kraj, spółka celowa Tauronu - RSG i należąca do Michała Sołowowa FTF Columbus. Negocjacje z oferentami trwają od połowy miesiąca. Według poniedziałkowej informacji SRK na wtorek związki zostały zaproszone na trójstronne spotkanie, na którym omówiony i przedstawiony miał zostać obecny stan negocjacji w zakresie dotyczącym wielkości zatrudnienia, spraw pracowniczych i socjalnych.

W spotkaniu mieli uczestniczyć przedstawiciele SRK, potencjalnych inwestorów oraz strona społeczna. Rzecznik SRK Witold Jajszczok zapowiadał, że chodzi o zakomunikowanie związkom spraw do tej pory negocjowanych między Spółką, a potencjalnymi inwestorami. "Choć oczywiście nie wykluczamy, że związki zawodowe będą miały swoje zdanie, które zostanie wzięte pod uwagę, ale nie nazwałbym tego +trójstronnymi negocjacjami+" - mówił.

We wtorek komitet protestacyjno-strajkowy kopalni Brzeszcze poinformował natomiast, że nie zgadza się na negocjacje z potencjalnym nabywcą kopalni do czasu ostatecznego rozstrzygnięcia przetargu na kupno zakładu.

d4bxif7

"21 września reprezentanci związków zawodowych z KWK Brzeszcze otrzymali zaproszenie od zarządu Spółki Restrukturyzacji Kopalń na trójstronne spotkanie z udziałem jednego z potencjalnych inwestorów. W ocenie Sztabu Protestacyjno-Strajkowego prowadzenie takich negocjacji przed ostatecznym wskazaniem przez sprzedającego, która z trzech ofert kupna kopalni Brzeszcze zostanie wybrana, jest przedwczesne" - napisali związkowcy.

Przypomnieli przy tym, że integralną częścią oferty sprzedaży zakładu jest plan naprawczy kopalni opracowany przez zarząd SRK i zaakceptowany przez stronę społeczną. "W związku z powyższym oraz ustaleniami ze spotkania z 15 września br. Sztab Protestacyjno-Strajkowy KWK Brzeszcze żąda spotkania z zarządem SRK SA po zakończonych negocjacjach" - napisali przedstawiciele sztabu.

Biorąc pod uwagę zasygnalizowane w poniedziałek przez SRK przedłużenie procesu negocjacyjnego związkowcy zaproponowali datę takiego spotkania - 29 września. W poniedziałek Spółka sygnalizowała, że proces negocjacji z oferentami dotyczących sprzedaży kopalni Brzeszcze przedłuży się o dwa-trzy dni; umowa sprzedaży zamiast pierwotnie planowanego 25 września ma natomiast zostać podpisana do końca miesiąca. W negocjacjach uczestniczą cały czas wszyscy trzej oferenci.

Kopalnia Brzeszcze to jeden z dawnych zakładów Kompanii Węglowej (KW) - wydzielony z niej i przejęty przez SRK. W taki sposób zrealizowano jeden z punktów styczniowego porozumienia pomiędzy rządem a związkami zawodowymi, zakładającego m.in. przekazanie do SRK najbardziej obciążających KW kopalń (celem ich restrukturyzacji) oraz sprzedaż pozostałych do założonej przez Węglokoks nowej spółki, tzw. Nowej Kompanii Węglowej (NKW).

d4bxif7

Jedna z firm, które złożyły ofertę na kupno kopalni Brzeszcze - FTF Columbus SA - należy do przedsiębiorcy i rajdowca Michała Sołowowa, wymienianego w rankingach najbogatszych Polaków.

Innym oferentem jest Węglokoks Kraj, który kontynuuje działalność Zakładu Wzbogacania Węgla Julian w Piekarach Śląskich. 8 maja 2015 r. w skład tej spółki weszły już dwie kopalnie KW - Bobrek i Piekary, zatrudniające łącznie ok. 2900 pracowników.

Z kolei RSG to spółka celowa Tauronu, założona po ogłoszeniu przetargu na kopalnię Brzeszcze. Właścicielami spółki będą: Tauron oraz Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego i Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica. MARR i ZEW Niedzica zobowiązały się do objęcia udziałów w RSG, tak, aby struktura udziałowców RSG była następująca: Tauron 40 proc., ZEW Niedzica - 40 proc. i MARR - 20 proc. Kapitał zakładowy RSG wyniesie do 150 mln zł.

W poniedziałek Tauron Polska Energia poinformował w komunikacie, że FTF Columbus zwrócił się do RSG z ofertą podjęcia rozmów o potencjalnej współpracy. "Partnerzy RSG wyrazili zainteresowanie taką współpracą. Będzie ona możliwa po podpisaniu umowy o poufności i określeniu warunków takiej kooperacji. Współpraca stron poprawiłaby efektywność projektu" - ocenił Tauron. Przypomniał przy tym, że Columbus należy do grupy kapitałowej Michała Sołowowa, której częścią jest również Synthos, odbierający z kopalni Brzeszcze gaz i węgiel.

d4bxif7

Podziel się opinią

Share
d4bxif7
d4bxif7